Rynek AI w sektorze produkcyjnym przekroczy 16 mld dolarów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną Markets and Markets w 2026 rynek sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej przekroczy 16,7 mld dolarów. Najważniejsze cele na liście wielu organizacji, to zwiększenie produktywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. W badaniu przeprowadzonym przez Infosys, 66% respondentów wskazało, że jednym z priorytetów jest automatyzacja całego procesu produkcyjnego.

Rynek AI w sektorze produkcyjnym przekroczy 16 mld dolarów

Systemy wizyjne działające w oparciu o AI wykorzystywane są przy produkcji płytek PCB. Sztuczna inteligencja, dysponująca strumieniem danych, pochodzących z wielu źródeł, może wykrywać błędy montażowe wcześniej, umożliwiając ich wykrywanie i naprawę, zanim staną się nieodwracalne. Kontrola jakości PCBA nadal bardzo często jest wykonywana przez ludzi, obarczona jest dużym ryzykiem przeoczenia błędów montażowych. Chcąc ich uniknąć, coraz więcej firm z branży EMS decyduje się na wykorzystanie zautomatyzowanej kontroli wizyjnej.

Sztuczna inteligencja to wciąż młoda i szybko rozwijająca się technologia. Jednak już teraz rewolucjonizuje przemysł. Dzięki wykorzystaniu AI, sektor produkcyjny zyska narzędzia, które pozwolą mu na fundamentalną zmianę sposobu produkcji elektroniki. Sztuczna inteligencja umożliwi firmom podejmowanie decyzji na podstawie wniosków lub predykcji opartych na danych, optymalizację procesów, obniżenie kosztów operacyjnych, a nawet pomoc w zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.

źródło: Markets and Markets