Foxconn zamyka fabryki z powodu rozwoju epidemii Covid-19 w Chinach

| Gospodarka Aktualności

Dostawca firmy Apple, Foxconn, oraz dziesiątki innych fabryk w Shenzhen wstrzymało produkcję po tym, jak władze nałożyły blokadę na 17,5-milionowe miasto, w wyniku największego od początku pandemii zwiększenia liczby przypadków Covid-19 w Chinach. Blokada w Shenzhen ma potrwać sześć dni i może spowodować zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, które przyczynią się do wzrostu inflacji w USA i Europie. Foxconn dostosował produkcję w innych zakładach, aby zminimalizować potencjalny wpływ ograniczeń.

Foxconn zamyka fabryki z powodu rozwoju epidemii Covid-19 w Chinach

Dwie fabryki w Shenzhen są dużymi centrami produkcyjnymi iPhone'ów firmy Apple, a pracownicy mówią, że montowali najnowszego iPhone'a 13.

Ponad 30 tajwańskich firm, produkujących wszystko - od płytek drukowanych, po moduły z ekranem dotykowym - ogłosiło wstrzymanie produkcji w fabrykach w mieście. Większość producentów zapowiedziała, że ​​zakłady zostaną zamknięte do 20 marca w oczekiwaniu na kolejne komunikaty władz lokalnych.

Szybko rosnąca liczba przypadków została odnotowana w północno-wschodniej prowincji Jilin, a także w Szanghaju, gdzie zamknięto niektóre dzielnice, oraz w wielu innych miastach w całym kraju. Nakazano zamknięcie fabryk w centrum technologicznym i produkcyjnym graniczącym z Hongkongiem, mieszkańcom powiedziano, aby zostali w domu, a transport publiczny i restauracje zamknięto, po tym jak Chiny ogłosiły w weekend ponad 5 tys. przypadków koronawirusa w całym kraju.

Władze w Jilin spieszą się z budową czterech nowych szpitali oraz miejsc kwarantanny obejmujących 16 tys. łóżek, aby oddzielić osoby zarażone od reszty populacji. Budowa ta ożywiła wspomnienia dotyczące podobnych kroków podjętych na początku pandemii w Wuhan, w 2020 roku, a w Internecie na żywo transmituje się postępy.

Nasilająca się epidemia jest testem strategii zero-Covid prezydenta Xi Jinpinga, która wymaga blokad całych miast, masowych testów i skrupulatnego śledzenia kontaktów w przypadku wykrycia infekcji.

Dokładna przyczyna powstania nowych ognisk epidemii w Chinach nie jest znana, ale niektórzy obwiniają Hongkong, który zmaga się z gwałtownym wzrostem liczby przypadków wypełniających szpitale i kostnice. Władze zajmujące się służbą zdrowia zostały w piątek zmuszone do przeprosin, po tym jak ujawniono, że w miejskich szpitalach ciała ofiar wirusa były przechowywane obok żyjących pacjentów.

Zhang Wenhong, czołowy chiński ekspert ds. koronawirusa, ostrzegł, że podwariant Omicrona, znany jako BA.2, który przetacza się przez Hongkong, znajduje się teraz na kontynencie, a system opieki zdrowotnej tego kraju ugnie się, jeśli granice zostaną całkowicie otwarte.

Chińskie rynki spadły w poniedziałek, przy czym indeks Hang Seng Tech obejmujący akcje dużych spółek technologicznych spadł o ponad 7%, szerszy indeks Hang Seng o prawie 4%, a chiński indeks CSI 300 o ponad 2%.

źródło: Financial Times