Renesas wstrzymuje w Japonii działalność fabryk

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Renesas, japoński producent chipów samochodowych, zawiesił działalność fabryk półprzewodników po odnotowanym trzęsieniu ziemi o sile 7,4 na wschód od prefektury Fukushima. Firma jest w trakcie oceniana wpływu trzęsienia ziemi na swoje zakłady w Naka, Yonezawa i Takasaki. Wszystkie obiekty znajdują się w pobliżu epicentrum żywiołu. Firma poinformowała, że niektóre linie testowe w zakładzie zlokalizowanym w Yonezawie zostały wznowione.

Renesas wstrzymuje w Japonii działalność fabryk

Jak dotąd w fabrykach Naka i Takasaki nie odnotowano żadnych ofiar. Decyzja o wznowieniu działalności zostanie podjęcia na podstawie oceny stanu obiektu i innych czynników. Fabryki Renesasa zlokalizowane w Naka, Yonezawa i Takasaki odpowiadają za około 40% zdolności produkcyjnej firmy. Większość półprzewodników samochodowych wytwarzana jest w zakładzie Kawashiri, na który trzęsienie ziemi nie miało wpływu.

Źródła donoszą, że Renesas planuje wznowić działalność swoich fabryk 23 marca.

Firma Murata Manufacturing również ogłosiła wstrzymanie działalność w czterech swoich fabrykach po wystąpieniu trzęsienia ziemi. W tym czasie w fabryce w Tome w prefekturze Miyagi wybuchł pożar. Szacuje się, że pożar może mieć wpływ na dostawę cewek indukcyjnych, chipów i dławików wykorzystywanych do produkcji telefonów i pojazdów. Toyota i Nissan również tymczasowo zamknęły swoje fabryki w północnej Japonii.

Na początku 2021 roku Infineon i NXP, zostały zmuszone do tymczasowego wstrzymania działalności fabryk chipów w Teksasie z powodu awarii zasilania, co pogłębiło w tym czasie niedobór układów scalonych.

źródło: Digitimes

Zobacz również