Produkcja czujników obrazu w tym roku wzrośnie o 13%

| Gospodarka Optoelektronika

Pod koniec 2021 roku miesięczne moce produkcyjne w zakresie czujników obrazu wyniosły milion sztuk 200 mm płytek krzemowych. Agencja analityczna Knometa Research oszacowała, że w tym roku produkcja wzrośnie o 13%.

Produkcja czujników obrazu w tym roku wzrośnie o 13%

W 2026 roku moce produkcyjne w zakresie czujników obrazu wyniosą 1,8 mln wafli krzemowych miesięcznie. Średnia roczna stopa wzrostu w okresie prognozy wyniesie 12,5%. Analitycy wskazują, że przetworniki obrazu są najszybciej rozwijającym się segmentem. Zapotrzebowanie na komponenty tego typu napędzane jest przez m.in. rynek motoryzacji, smartfony i widzenie maszynowe.

Japoński Sony jest obecnie czołowym producentem matryc CMOS. Zdolności produkcyjne Samsunga i SK Hynix w zakresie czujników obrazu CIS, pozwoliły pod koniec 2021 roku zająć Korei pierwsze miejsce pod względem udziału w światowym rynku dostawców czujników obrazu. Ponad dziesięć lat temu firma Sony postawiła sobie za cel zdobycie pozycji największego dostawcy czujników obrazu do telefonów komórkowych. Po zajęciu czołowego miejsca, w 2014 roku firma postanowiła zostać największym dostawcą czujników obrazu CMOS do systemów motoryzacyjnych. Sony specjalizuje się także w zastosowaniach widzenia maszynowego w automatyce przemysłowej i dronach.

Sony był pierwszą firmą, która wyprodukowała czujniki obrazu na 300-milimetrowych płytkach krzemowych. Firma stale zwiększa swoje możliwości w zakresie czujników CIS, dostosowując swoje linie produkcyjne układów logicznych pod produkcję czujników obrazu. Dodatkowo Sony przejmuje linie produkcyjne od innych firm w Japonii, które chcą wycofać się z produkcji układów scalonych.

Samsung rozpoczął w branży czujników obrazu CMOS, aby zdywersyfikować swoje zasoby, którymi były głównie układy pamięci DRAM i NAND flash. Ponieważ technologie i urządzenia produkcyjne modułów CIS są podobne do technologii DRAM, Samsung wykorzystał starsze fabryki tych układów, aby uruchomić produkcję czujników obrazu. Firma stała się drugim największym dostawcą czujników obrazu. Moduły CIS Samsunga w większości są wytwarzane w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Hawseong, w Korei Południowej.

SK Hynix stosuje tę samą strategię, dostosowując starsze fabryki pamięci DRAM pod produkcję czujników obrazu CMOS. Trzecim co do wielkości dostawcą czujników obrazu w branży jest OmniVision. W przypadku produkcji modułów CIS korzysta z zewnętrznych usług foundry świadczonych przez TSMC, SMIC i HLMC.

źródło: Electronics Weekly