Foxconn traci w I połowie roku; inwestuje w Czechach i Chinach

W pierwszej połowie bieżącego roku Foxconn uzyskał obroty równe 3,162 mld dolarów, o 33,99% mniej niż 4,79 mld w analogicznym okresie rok wcześniej. Odnotowano stratę równą 19 mln dolarów wobec 142 mln zysku w 2008 r. Było to w głównej mierze wynikiem zawirowań na rynku komputerów osobistych i komórkowym, gdzie dostawy telefonów w pierwszych sześciu miesiącach 2009 r. spadły do 520 mln z 610 mln sztuk w 2008 r.

Posłuchaj
00:00

Rezultatem tego był nie tylko spadek zamówień, ale również firma zmuszona była zmniejszyć ceny na swoje produkty. Nie bez znaczenia były także kurs dolara tajwańskiego względem amerykańskiej waluty, także działający na niekorzyść przedsiębiorstwa. Zdaniem przedstawicieli Foxconn, niepewne prognozy dla branży komórkowej na dalszą część roku w połączeniu z ogólną nieprzewidywalnością rynku uniemożliwiają przedstawienie szczegółowych prognoz, co do kondycji przedsiębiorstwa w drugiej połowie roku. Straty firmy związane są także z kosztami restrukturyzacyjnymi i odprawami dla zwalnianych pracowników.

W połowie roku zamknięto fabrykę w Fullerton w USA, przenosząc większość operacji do placówki w Dallas. W likwidowanej fabryce pracowało ok. 800 pracowników. Jednocześnie, firma planuje inwestycje w Czechach związane z rozbudową fabryki w Kutna Hora, gdzie w przyszłym roku personel będzie zwiększony w zakresie od 600 do 800 pracowników. Nie podano szczegółów finansowych operacji. Nowa fabryka systemów oświetleniowych opartych na diodach LED powstanie natomiast w Chinach, gdzie koszt inwestycji szacuje się na 500 mln dolarów.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów