Normalizacja sytuacji na rynku MLCC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Po pandemii popyt na komputery i smartfony osłabł, a chińskie władze powoli znoszą blokady miast w okolicach Szanghaju, gdzie działa wiele zakładów produkcyjnych wytwarzających kondensatory ceramiczne. Dodatkowo, obecnie panująca inflacja utrzymuje ceny towarów na bardzo wysokim poziomie, co osłabia tradycyjny wzrost rynkowego popytu w drugiej połowie roku.

Normalizacja sytuacji na rynku MLCC

Według agencji badawczej TrendForce, zapasy kondensatorów MLCC u producentów elektroniki zaczęły się zwiększać, a ceny elementów przeznaczonych do elektroniki powszechnego użytku maleją. Będzie to dalej widoczne głównie w drugiej połowie 2022 roku. Notowania na rynku kondensatorów MLCC dla motoryzacji i przemysłu utrzymują się na stałym poziomie i tutaj zmian w 2022 roku nie będzie.

Według badań TrendForce, ceny w przypadku niektórych MLCC z niższej półki dla konsumentów zbliżyły się do kosztów produkcji, co oznacza, że na większe niż podano przeceny raczej nie można liczyć. Głównymi graczami na rynku MLCC są firmy: Murata, TDK, Samsung, Yageo i Walsin.

Prognozowane zmiany cen kondensatorów MLCC w 2022 według TrendForce
Typ I kw. 2022 vs. II kw. 2022 II kw. 2022 vs. III kw. 2022 III kw. 2022 vs. IV kw. 2022
Konsumenckie -3 … -5% -2 … -4% -1 … -2%
Przemysłowe -2 … -3% -1 … -2% Bez zmiany
Motoryzacyjne Bez zmiany Bez zmiany Bez zmiany

Zobacz również