Fuzje mogą niekorzystnie wpływać na łańcuchy dostaw

Fuzje i przejęcia firm półprzewodnikowych mogą w kolejnych miesiącach zakłócać łańcuchy dostaw elektroniki. To dlatego, że po fuzji dostawcy chipów często konsolidują linie produktów, rezygnują ze starszych lub mniej rentownych komponentów oraz ujednolicają sieć dystrybucji. Ten ostatni czynnik generuje kupującym dodatkowe problemy, ponieważ w niektórych przypadkach nie mogą już kupować komponentów od preferowanego dystrybutora.

Posłuchaj
00:00

Przejęć w ostatnich dwóch latach było relatywnie dużo, co oznacza, że niedługo zmiany jakie się z nimi wiążą zaczną wchodzić w życie. Przykładem może być przejęcie Maxima przez Analog Devices w zeszłym roku. Zgodnie ze strategią dotyczącą kanałów sprzedaży, ADI skonsolidował działalność u jednego dystrybutora - Arrow Electronics.

Z drugiej strony fuzje mogą poszerzyć dostępność produktów i usług dostępnych dla klientów końcowych. Przykładem może być kupno firmy Silicon Motion przez MaxLinear, które poszerzy rynek zbytu dla tajwańskiego producenta kontrolerów pamięci na obszarze USA.

 
Integracja biznesu połączonych firm zajmuje zwykle 2-3 lata, stąd właśnie niedługo czeka nas sporo zmian wynikających z rekordowej liczby fuzji zanotowanych w 2020 roku
Powiązane treści
Rynek sensorów MEMS perspektywiczny i dochodowy
Eksperci są pesymistami co do czasów dostaw
W 2022 roku na śmietnik trafi 5 mld telefonów komórkowych
Relpol z rekordowo wysokimi przychodami w 2022 roku
Gartner zapowiada lepsze czasy dla elektroników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów