Fuzje mogą niekorzystnie wpływać na łańcuchy dostaw

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Fuzje i przejęcia firm półprzewodnikowych mogą w kolejnych miesiącach zakłócać łańcuchy dostaw elektroniki. To dlatego, że po fuzji dostawcy chipów często konsolidują linie produktów, rezygnują ze starszych lub mniej rentownych komponentów oraz ujednolicają sieć dystrybucji. Ten ostatni czynnik generuje kupującym dodatkowe problemy, ponieważ w niektórych przypadkach nie mogą już kupować komponentów od preferowanego dystrybutora.

Fuzje mogą niekorzystnie wpływać na łańcuchy dostaw

Przejęć w ostatnich dwóch latach było relatywnie dużo, co oznacza, że niedługo zmiany jakie się z nimi wiążą zaczną wchodzić w życie. Przykładem może być przejęcie Maxima przez Analog Devices w zeszłym roku. Zgodnie ze strategią dotyczącą kanałów sprzedaży, ADI skonsolidował działalność u jednego dystrybutora - Arrow Electronics.

Z drugiej strony fuzje mogą poszerzyć dostępność produktów i usług dostępnych dla klientów końcowych. Przykładem może być kupno firmy Silicon Motion przez MaxLinear, które poszerzy rynek zbytu dla tajwańskiego producenta kontrolerów pamięci na obszarze USA.

 
Integracja biznesu połączonych firm zajmuje zwykle 2-3 lata, stąd właśnie niedługo czeka nas sporo zmian wynikających z rekordowej liczby fuzji zanotowanych w 2020 roku

Zobacz również