Eksperci są pesymistami co do czasów dostaw

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zdaniem ekspertów Rand Technology długie czasy dostaw układów scalonych, wynoszące około 52 tygodnie, mają potrwać na rynku nawet kilka lat. Jak podała agencja Susquehanna Financial Group, średnie czasy dostaw zmalały w ostatnich tygodniach o 1 dzień i wynoszą obecnie 26,8 tygodnia. To prawie dwukrotnie dłużej niż 10-14 tygodni, które postrzega się jako "dobrą" wartość.

Eksperci są pesymistami co do czasów dostaw

Producenci półprzewodników stoją w obliczu embarga handlowego i globalnej inflacji wpływającej na popyt, a także wojny na Ukrainie, która trwa już przeszło pół roku i powoduje problemy z kupnem neonu wykorzystywanego jako gaz roboczy w laserach do litografii. Wielu producentów miało duże zapasy tego pierwiastka, ale powoli się one wyczerpują i problem ten może stać się przeszkodą dla dostaw w 2023 roku.

Taka prognoza pojawia się w sytuacji, gdy popyt na wiele grup półprzewodników wyraźnie zmalał i naturalne oczekiwanie byłoby takie, że czasy dostaw będą się skracać. Za wyhamowanie popytu odpowiada polityka dużych producentów chipów przechodzących na zamówienia, które nie mogą być anulowane lub przełożone, oraz to, że wielu producentów elektroniki ma już zapasy komponentów na kilka miesięcy, a także rynkowe spowolnienie.

Zobacz również