Gartner zapowiada lepsze czasy dla elektroników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według Gartnera, po ponad dwóch ciężkich latach na rynku elektroniki, pierwsza połowa 2023 roku powinna przynieść wyraźną ulgę w dostępności półprzewodników. To dlatego, że popyt na komputery PC i smartfony gwałtownie spada (zwłaszcza w Chinach), co uwalnia zapasy i moce produkcyjne dla innych typów produktów. Gospodarki wielu krajów zwalniają, konsumenci ograniczają zakupy i paradoksalnie dla elektroniki spadki popytu konsumenckiego przyniosą lepszą dostępność części.

Gartner zapowiada lepsze czasy dla elektroników

Na razie rynek cały czas zmaga się z dostępnością elementów i trwa to dłużej niż zapowiadano, ponieważ wielu producentów OEM stara się zgromadzić zapasy na około 6 miesięcy produkcji, przynajmniej dla krytycznych podzespołów. Tego wcześniej nie było – gromadzenie zapasów oznacza dla firm koszty i ryzyko, stąd przed pandemią najlepiej było nie mieć ich wcale. Wiele firm, w tym większość z obszaru motoryzacji, ma złożone łańcuchy dostaw i nie było przygotowanych na sprawną zmianę dostawców. Firmy nie miały też wglądu w to, co się dzieje u poddostawców w zakresie zaopatrzenia w materiały i podzespoły. To się powoli zmienia, głównie z wykorzystaniem cyfryzacji, i przyczynia do pozytywnych zmian w zakresie świadomości oraz możliwości szybszego reagowania na problemy.

Poprawa nastąpi też dzięki temu, że wiele zamówień komponentów stało się nieodwołalnych i bezzwrotnych (NCNR). Więcej jest zamówień większych - przed pandemią firmy kupowały często i mało, a nieużywane elementy zwracały dystrybutorom lub odsprzedawały na wolnym rynku. Teraz kupowanie bez takiej swobody może spowodować normalizację i może też lekki spadek cen.

 
Udział półprzewodników w motoryzacji szybko rośnie. Na wykresie zilustrowano wartość sprzedaży półprzewodników motoryzacyjnych podzielonych przez liczbę samochodów osobowych, do których komponenty te trafiły (tj. liczba chipów na samochód w ujęciu wartościowym). Źródło: Goldman Sachs
 
Wartość rynkowa największych firm półprzewodnikowych wg CompaniesMarketCap
 
Sprzedaż półprzewodników w 2021 roku i prognozy na lata 2022-2023 w podziale na regiony świata. Źródło WSTS

Zobacz również