Szaleństwo w dotowaniu przybiera na sile

W wojnie technologicznej USA-Chiny trwa w najlepsze wyścig na dotacje i rządowe kwoty wsparcia dla przemysłu półprzewodnikowego. W jego ramach władze lokalne w Chinach zapowiedziały, że podwajają dotychczasowe wsparcie dla rozwoju lokalnego przemysłu półprzewodnikowego, ponieważ USA stosują coraz liczniejsze zakazy eksportowe. Celem jest większa samowystarczalność Chin w warunkach zaostrzonej rywalizacji z USA.

Posłuchaj
00:00

Władze przyznają też nagrody firmom projektującym chipy, które stworzyły własne produkty chronione prawem autorskim. Co więcej, jeśli roczny obrót takiej firmy przekroczy 20-500 mln juanów (ok. 3-70 mln dolarów), rząd przyzna im bezzwrotną dotację sięgającą około 25% obrotów. Rząd Chin zobowiązał się do corocznego przekazywania do 10 mln juanów (1,4 mln dolarów) na pokrycie części kosztów dla lokalnych firm projektujących chipy, na zakup niezbędnych rdzeni IP. Kolejne nagrody pieniężne w wysokości nawet 30 mln juanów rocznie (4,2 mln dolarów), mają na celu przyciągnąć najlepsze firmy produkujące chipy do regionów o mniejszym potencjale i zasobach, np. Hefei lub Hangzhou.

Czy takie działania przyniosą efekty? Wielu specjalistów komentuje, że ślepe rozdawnictwo funduszy nie przyniesie zakładanych efektów, jednak nie popiera tych opinii konkretami.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Targi zagraniczne
Nanotexnology 2025
Gospodarka
Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów