Szaleństwo w dotowaniu przybiera na sile

W wojnie technologicznej USA-Chiny trwa w najlepsze wyścig na dotacje i rządowe kwoty wsparcia dla przemysłu półprzewodnikowego. W jego ramach władze lokalne w Chinach zapowiedziały, że podwajają dotychczasowe wsparcie dla rozwoju lokalnego przemysłu półprzewodnikowego, ponieważ USA stosują coraz liczniejsze zakazy eksportowe. Celem jest większa samowystarczalność Chin w warunkach zaostrzonej rywalizacji z USA.

Posłuchaj
00:00

Władze przyznają też nagrody firmom projektującym chipy, które stworzyły własne produkty chronione prawem autorskim. Co więcej, jeśli roczny obrót takiej firmy przekroczy 20-500 mln juanów (ok. 3-70 mln dolarów), rząd przyzna im bezzwrotną dotację sięgającą około 25% obrotów. Rząd Chin zobowiązał się do corocznego przekazywania do 10 mln juanów (1,4 mln dolarów) na pokrycie części kosztów dla lokalnych firm projektujących chipy, na zakup niezbędnych rdzeni IP. Kolejne nagrody pieniężne w wysokości nawet 30 mln juanów rocznie (4,2 mln dolarów), mają na celu przyciągnąć najlepsze firmy produkujące chipy do regionów o mniejszym potencjale i zasobach, np. Hefei lub Hangzhou.

Czy takie działania przyniosą efekty? Wielu specjalistów komentuje, że ślepe rozdawnictwo funduszy nie przyniesie zakładanych efektów, jednak nie popiera tych opinii konkretami.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów