Kraje Unii Europejskiej inwestują w robotykę - wzrost sprzedaży o 6%

Liczba robotów przemysłowych w Europie szybko rośnie: w 27 państwach UE w 2022 roku zainstalowano prawie 72 tys. jednostek - jest to wzrost o 6% liczony rok do roku, podała Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR).

Posłuchaj
00:00

Czołówkę klientów tworzy pięć krajów: Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Polska, które razem odpowiadają za około 70% nowych instalacji. Największy rynek robotów w Europie to oczywiście Niemcy. W 2022 r. zainstalowano tam około 26 tys. jednostek (tj. +3%) i było to 37% wszystkich instalacji wykonanych w UE. W skali świata kraj ten zajął też czwarte miejsce pod względem zagęszczenia robotów, za Japonią, Singapurem i Republiką Korei. 27% tych urządzeń trafiło do przemysłu motoryzacyjnego. We Włoszech (12 tys. robotów) odbiorcą był głównie przemysł metalowy, a we Francji (7400 sztuk) głównym klientem na roboty była branża metalowa i motoryzacyjna. Podobnie było w Hiszpanii, gdzie sprzedano 3800 jednostek. Instalacje robotów w Polsce od dziewięciu lat znajdują się na silnej ścieżce wzrostowej. Roczne instalacje osiągnęły 3100 sztuk w 2022 roku – jest to drugi najlepszy wynik po nowym rekordowym poziomie sprzedaży 3500 sztuk w 2021 roku.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Gospodarka
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Technika
Czym jest antytampering i dlaczego warto go zrealizować
Technika
Łączenie przewodów elektrycznych - przegląd dostępnych technologii zacisków

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów