Samsung pozbywa się akcji ASML, by finansować technologie HBM i 3 nm

| Gospodarka Aktualności

Źródła branżowe z Korei Południowej podają, że Samsung Electronics zbywa wszystkie udziały w ASML, spodziewając się osiągnięcia zysków ośmiokrotnie przekraczających początkową kwotę inwestycji. Uzyskane środki zostaną prawdopodobnie ponownie zainwestowane w powstający sektor półprzewodników.

Samsung pozbywa się akcji ASML, by finansować technologie HBM i 3 nm

Według różnych źródeł, w tym południowokoreańskich mediów ET News, w czwartym kwartale 2023 r. Samsung sprzedał wszystkie swoje udziały w ASML, zamierzając skierować wpływy do rozwijającego się sektora półprzewodników. Według najnowszych danych przekazanych przez firmę Samsung południowokoreańskim organom regulacyjnym, w trzecim kwartale 2023 r. Samsung posiadał około 1,58 mln akcji ASML, ale do końca czwartego kwartału wszystkie te udziały sprzedał.

W 2012 roku firma Samsung zainwestowała 700 mld KRW w nabycie około 3% akcji ASML. Cztery lata później, w 2016 r., Samsung sprzedał połowę swoich udziałów, za kwotę około 600 mld KRW. W sierpniu 2023 r. ponownie pojawiły się doniesienia, że ​​Samsung zaczął zbywać połowę pozostałych mu udziałów w ASML, co przyniosło około 3 bln wonów. Z półrocznego raportu Samsunga za 2023 rok wynika, że jego stan posiadania akcji ASML spadł z ponad 6,29 mln akcji w pierwszym kwartale 2023 roku do ponad 2,75 mln na koniec drugiego kwartału, przy czym procentowo udział spadł z 1,6 do 0,7%.

Na podstawie wartości rynkowej ASML łączne wpływy ze sprzedaży akcji szacuje się z grubsza na około 6,1 bln KRW. Oznacza to, że kwota zbycia akcji w 2023 r. wyniesie około 5,5 bln KRW, oprócz kwoty 600 mld KRW uzyskanej w roku 2016. Innymi słowy, spekuluje się, że firma Samsung osiągnęła zwrot w wysokości około ośmiokrotności początkowej inwestycji wynoszącej 700 mld KRW.

Pozbycie się przez Samsunga udziałów w ASML jest interpretowane jako zamiar odzyskania możliwości inwestycji w nowe przedsięwzięcia. Większość analityków uważa, że krok Samsunga nie będzie miał wpływu na współpracę obu firm.

Mimo słabych wyników w sektorze półprzewodników w 2023 roku, firma Samsung nie zwiększała inwestycji w pamięci HBM (High-Bandwidth Memory) ani w zaawansowane procesy poniżej 3 nanometrów. Jednak nakłady inwestycyjne oraz prace badawczo-rozwojowe Samsunga w 2023 r. utrzymały się na historycznie wysokim poziomie - odpowiednio 53,1 bln i 28,3 bln KRW.

źródło: DigiTimes