Samsung zdobywa pierwsze zamówienie na chipy w procesie 2 nm

| Gospodarka Aktualności

W mediach pojawiła się informacja, że koreański Samsung Electronics zdobył pierwszy kontrakt na chipy sztucznej inteligencji wykonywane przy użyciu technologii 2 nm. Klientem ma być japoński start-up Preferred Networks Inc. (PFN), który zrezygnował z pozyskiwania tak zaawansowanych układów od firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. PFN współpracował z TSMC od 2016 roku. Według branżowych źródeł przedstawiciele Samsunga odmówili potwierdzenia umowy z PFN.

Samsung zdobywa pierwsze zamówienie na chipy w procesie 2 nm

Założona w 2014 roku firma PFN jest znana ze swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i przyciągnięcia dużych inwestorów, w tym firm Toyota Motor, NTT i FANUC. Źródła podają, że PFN zdecydował się zrezygnować z TSMC, ponieważ Samsung udostępnia usługi produkcji chipów w systemie "pod klucz" - od projektu, po wykonanie i zaawansowane pakowanie.

Analitycy zwracają uwagę, że choć TSMC ma obecnie więcej klientów zainteresowanych układami 2 nm, umowa PFN i Samsunga może sygnalizować zwrot w kierunku rozwiązania dostawcy koreańskiego.

TSMC został liderem na arenie kontraktowej produkcji chipów, pozyskując najważniejszych fablessowych projektantów chipów, takich jak Apple i Qualcomm. Tajwański producent wyprzedził Samsunga, dostarczając chipy wykonane w technologii 2 nm klientom takim, jak Apple i Nvidia. TSMC udostępni masowe dostawy chipów w procesie 2 nm w 2025 r.

Samsung zapowiedział, że masową produkcję 2-nanometrowych układów dla aplikacji mobilnych uruchomi w 2025 r . W roku 2026 zaawansowane chipy 2 nm mają być dostępne do zastosowań HPC (high-performance computing) - dla superkomputerów i klastrów komputerowych, a następnie w 2027 proces 2 nm zostanie wdrożony w chipach dla sektora automotive. Do 2027 r. Samsung planuje również rozpoczęcie masowej produkcji bardziej zaawansowanych chipów w procesie 1,4 nm.

źródło: The Korea Economic Daily

Zobacz również