W 2024 roku robotaxi Waymo One w czterech miastach

| Gospodarka Aktualności

W bieżącym roku Waymo One zaoferuje pasażerom przejazdy robotaxi w Los Angeles i Austin. Od 14 marca usługa w pełni autonomicznego transportu pasażerskiego dostępna jest dla części mieszkańców Los Angeles. Jeszcze w tym roku Waymo planuje zaoferować taksówki bez kierowcy w Austin.

W 2024 roku robotaxi Waymo One w czterech miastach

- Niegdyś niewyobrażalna przyszłość, autonomiczna jazda jest obecnie realnym sposobem poruszania się dla dziesiątek tysięcy ludzi tygodniowo. Po osiągnięciu kamieni milowych jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością zapewnienia w tym roku bezpieczeństwa, komfortu i przyjemności korzystania z naszej usługi Waymo One większej liczbie osób w Los Angeles i Austin - mówił co-CEO Waymo, Tekedra Mawakana.

W Los Angeles początkowo oferowane będą przejazdy na obszarze o powierzchni 63 mil kwadratowych, od Santa Monica do centrum Los Angeles. Te początkowe przejazdy będą bezpłatne, a po niedawnej zgodzie Kalifornijskiej Komisji ds. Usług Publicznych w nadchodzących tygodniach nastąpi przejście na usługę płatną. Stopniowo usługa zostanie rozszerzona do ponad 50 tys. osób z Los Angeles.

Podczas testów w Los Angeles, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy Waymo zrealizowała ponad 15 tys. w pełni autonomicznych przejazdów po Santa Monica, Century City, WeHo, Mid City, K-Town i Downtown.

W Austin autonomiczne przejazdy obecnie testowane są na obszarze 43 mil kwadratowych miasta, obejmującym m.in. centrum, Barton Hills, Riverside, East Austin i Hyde Park. Na tym etapie testów przejazdy zapewniane są pracownikom Waymo, przed ogólnym udostępnieniem Waymo One jeszcze w tym roku.

Austin jest czwartym miastem, w którym Waymo uruchamia autonomiczne przewozy pasażerskie - po San Francisco, Phoenix i Los Angeles. Pojazdy Waymo przejechały obecnie ponad 10 milionów mil bez ludzkiego kierowcy za kierownicą i miliardy podczas symulacji. Wynikiem tego jest bezprecedensowy zbiór danych dotyczących bezpiecznej jazdy, który pomógł rozszerzyć możliwości sterownika Waymo Driver na Los Angeles i Austin.

źródło: Waymo LLC

Zobacz również