Waymo pierwszą firmą mającą kalifornijską zgodę na testy autonomicznych samochodów bez kierowcy w kabinie

| Gospodarka Projektowanie i badania

Należąca do firmy Alphabet jednostka Waymo stała się we wtorek pierwszą firmą, która od stanu Kalifornia otrzymała pozwolenie na testowanie pojazdów autonomicznych bez kierowcy na przednim siedzeniu, gotowego do przejęcia kontroli. ​​Waymo może testować około trzech tuzinów pojazdów bez obserwatorów za kierownicą w hrabstwie Santa Clara, będącym częścią większego ośrodka technologicznego Doliny Krzemowej.

Waymo pierwszą firmą mającą kalifornijską zgodę na testy autonomicznych samochodów bez kierowcy w kabinie

W ramach uzyskanego pozwolenia, Waymo musi na bieżąco monitorować status testowanych pojazdów, zapewniać dwukierunkową komunikację z pasażerami, a także posiadać co najmniej 5 milionów dolarów ubezpieczenia i powiadamiać o testach lokalne społeczności.

Zezwolenie Waymo obejmuje testy dzienne i nocne na ulicach miast, drogach wiejskich i autostradach z ograniczeniami prędkości do 65 mil na godzinę (105 km/h). Firma twierdzi, że jej pojazdy mogą bezpiecznie poruszać się we mgle i lekkim deszczu, a testy w tych warunkach są dozwolone.

Uważa się, że Waymo znajduje się w czołówce firm pracujących nad autonomią jazdy, ze względu na dekadę testów i przejechane miliony kilometrów. W Kalifornii około 60 firm ma pozwolenia na testowanie pojazdów autonomicznych z kontrolującym przebieg testu kierowcą, w tym większość głównych producentów samochodów oraz Apple. Przepisy stanowe, zezwalające na testowanie na drogach publicznych aut samojezdnych bez kierowcy, weszły w życie w kwietniu.

Nowe regulacje Kalifornii wymagają stosowania technologii zdalnego sterowania, która pozwala zdalnemu operatorowi przejąć kontrolę nad pojazdem, jeśli podstawowy autonomiczny układ w samochodzie napotka problemy. Firmy takie jak Waymo czy Nissan Motor, a także start-upy Zoox, Phantom Auto i Starsky Robotics pracują nad tą technologią.

źródło: Reuters