General Motors rozpoczyna drogowe testy autonomicznego samochodu

| Gospodarka Artykuły

Na przedmieściach Detroit w południowo-wschodniej części stanu Michigan amerykański koncern General Motors (GM) rozpoczął testy drogowe swojego w pełni autonomicznego pojazdu. Testowy model elektrycznego Chevroleta Bolta, który nie musi mieć kierownicy, będzie jednak cały czas nadzorowany przez pracownika gotowego do interwencji w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

General Motors rozpoczyna drogowe testy autonomicznego samochodu

Testy samochodów rozpoczęły się w czwartek w pobliżu centrum technologicznego GM w Warren. Docelowo testami objęte ma być niemal całe Detroit. Celem badań jest sprawdzenie zachowania pojazdów na miejskich ulicach w warunkach zimowych. Padający śnieg może zakłócać odczyty z kamer i innych czujników, przez co samochody mogą nieprawidłowo identyfikować przeszkody, oznaczenia i światła drogowe. GM bada również samosterowne pojazdy w cieplejszym klimacie, np. w San Francisco czy Scottsdale. W testach ogółem bierze udział około 40 Chevroletów Bolt.

W ubiegłym tygodniu kolejne przewozy samochodami autonomicznymi uruchomił Uber - tym razem w San Francisco. Również GM zamierza stworzyć flotę autonomicznych taksówek, które mają świadczyć usługi w stanie Michigan, w ramach odpowiednio dostosowanych przepisów prawnych.

źródło: WNP