Waymo będzie w Michigan budować pojazdy autonomiczne

| Gospodarka Elektromechanika

Spółka Waymo, będąca jednostką firmy Alphabet zajmującą się rozwijaniem technologii w zakresie autonomii pojazdów, poinformowała, że planuje zbudować w Michigan fabrykę, która będzie dokonywać transformacji samochodów na potrzeby działalności firmy w zakresie usług przewozowych. W budowę zakładu w południowo-wschodnim Michigan i stworzenie ponad 100 miejsc pracy, z możliwością zwiększenia ich liczby do 400, Waymo zainwestuje 13,6 mln dolarów. Stan Michigan przeznaczy na dofinansowanie projektu 8 mln dolarów.

Waymo będzie w Michigan budować pojazdy autonomiczne

Nowy obiekt będzie dostarczał pojazdy funkcjonujące na 4 poziomie autonomii, czyli takie, które pod pewnymi warunkami mogą jeździć bez nadzoru kierowcy. Firma Waymo współpracować będzie z dostawcą samochodów Magna International w zakresie instalacji systemów samoprowadzenia.

Waymo rozwija sprzęt i oprogramowanie oraz instaluje systemy samojezdne w budowanej flocie, korzystając z minivanów koncernu Fiat Chrysler Automobiles oraz pojazdów firm Jaguar Land Rover i Tata Motors. CEO Waymo John Krafcik zapowiedział, że firma planuje rozszerzyć swoją flotę do 20 tys. pojazdów, do 2022 roku. W tym celu nawiązuje szereg partnerstw, w tym współpracę siecią AutoNation Inc, w celu zapewnienia obsługi technicznej i usługi zarządzania flotą.

Obecnie Waymo i inni potencjalni gracze napotykają na rodzącym się rynku robotaksówek i automatycznych dostaw znaczne przeszkody techniczne i prawne. Na przykład kongres USA i federalne organa regulacyjne nie ustanowiły jeszcze ramowych przepisów, które regulowałyby wdrażanie na dużą skalę autonomicznych pojazdów na drogach publicznych.

Aktualnie w Novi w stanie Michigan Waymo zatrudnia około 20 osób. W nowym zakładzie w południowo-wschodniej części stanu, którego lokalizacja nie została jeszcze określona, firma zamierza zatrudnić inżynierów, koordynatorów flot oraz innych specjalistów niezbędnych do implementowania w pojazdach autonomii prowadzenia.

Skala inwestycji firmy Waymo w Michigan jest niewielka w porównaniu do operacji prowadzonych przez wielkich producentów z Detroit. Decyzja firmy z Doliny Krzemowej ma jednak symboliczny wpływ na stan będący symbolem amerykańskiego przemysłu samochodowego, w którym w bieżącym roku, w branży motoryzacyjnej, znikną tysiące miejsc pracy, ponieważ General Motors i Ford Motor dokonają redukcji liczebności załóg. Przy tym GM i Ford również zapowiadają, że w fabrykach w Michigan będą budować autonomiczne pojazdy.

Firma Waymo jest uznawana za lidera w dziedzinie technologii samojezdnych, ze względu na dekadę prowadzenia testów i miliony kilometrów przejechanych przez badane pojazdy. W listopadzie ubiegłego roku dyrektor generalny Volkswagena stwierdził, że Waymo ma od jednego do dwóch lat przewagi nad konkurentami.

źródło: Reuters

Zobacz również