Grupa Elemental rozwija recykling baterii litowo-jonowych

| Gospodarka Aktualności

Firma Elemental Strategic Metals (ESM), należąca do polskiej Grupy Elemental, globalnego lidera biznesu "urban mining", ogłosiła w kwietniu br. utworzenie z amerykańską firmą Ascend Elements spółki joint-venture pod nazwą AE Elemental. Ta polsko-amerykańska spółka joint venture wybrała Saksonię-Anhalt na lokalizację nowego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych.

Grupa Elemental rozwija recykling baterii litowo-jonowych

Ascend Elements jest jedną z najszybciej rozwijających się w USA firm na rynku materiałów do baterii litowo-jonowych. Teren przeznaczony pod budowę zakładu w Wernigerode w Saksonii-Anhalt firma nabyła w ubiegłym roku.

Celem inwestycji jest zbudowanie nowoczesnego zakładu specjalizującego się w recyklingu baterii litowo-jonowych, który stworzy 20 nowych, stałych miejsc pracy w Saksonii-Anhalt. Nowy zakład w Niemczech będzie w stanie przetwarzać do 58 tys. baterii z pojazdów elektrycznych rocznie. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na 2025 rok. Elemental już skontaktował się z niektórymi lokalnymi firmami z propozycjami udziału w projekcie.

- Inwestycja w Niemczech jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej pozycji kluczowego gracza w branży materiałów do baterii. Wybór lokalizacji był poprzedzony długimi i szczegółowymi rozmowami z lokalnymi władzami. Ostatecznie wybraliśmy centralne Niemcy ze względu na korzystną logistykę i wsparcie samorządu - powiedział Maciej Dudzic, członek zarządu ESM.

Ponadto spółka joint venture AE Elemental uruchomi wkrótce w Zawierciu swój pierwszy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych, będący częścią centrum recyklingu metali przemysłowych i szlachetnych. Zakład przetwarzać będzie m.in. zużyte baterie litowo-jonowe w celu odzyskania metali o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności.

źródło: Grupa Elemental