Globalny rynek GPU osiągnie do 2029 roku 274 mld dolarów

Wedug raportu Stocklytics, do 2029 roku światowy rynek procesorów graficznych może przekroczyć 274 mld dolarów, napędzany dużym popytem na wyspecjalizowane procesory obsługujące grafikę 2D i 3D. Oznacza to wskaźnik CAGR w tym okresie wynoszący 33,2%. Obecnie wartość rynku to 65,27 mld dolarów, co obrazuje znaczny wzrost z poziomu 43,6 mld dolarów w roku 2023.

Posłuchaj
00:00

Rynek GPU napędzany jest przez wyjątkowy postęp w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji oraz dobrą sytuację w branży gier. Ponadto sukces branży procesorów graficznych wzmacnia prognoza globalnego wzrostu liczby subskrypcji 5G - z 12 mln w 2019 r. do ponad 4,5 mld w roku 2028.

Bardzo poszukiwanym towarem stały się mobilne procesory graficzne. Główni gracze technologiczni, jak Samsung, Apple i Xiaomi, konkurują ze sobą w produkcji smartfonów 5G, zwiększając w ten sposób sprzedaż GPU. Jednak komputery stacjonarne i konsole do gier nadal dominują jako urządzenia docelowe dla procesorów graficznych, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku.

Największe udziały w rynku procesorów graficznych mają Indie, Japonia i Korea Południowa. Innowacje technologiczne i rozwój sektora gier w tych krajach utrzymują je w czołówce. W 2023 r. w Indiach było ponad 490 mln graczy, a do 2025 r. liczba ta ma osiągnąć około 500 mln. Do 2028 r. Indie, Nepal i Bhutan mają przewodzić w zakresie subskrypcji 5G w swoim regionie, co pokazuje, że region Azji i Pacyfiku pozostaje głównym rynkiem GPU.

Pod względem firm na rynku procesorów graficznych dominują Intel, Nvidia i AMD. Niedawna premiera układu Radeon RX 7900M zwiększyła udział rynkowy AMD o 2,2%. Wprowadzenie przez Nvidię na początku tego roku procesorów graficznych z serii GeForce RTX SUPER utorowało drogę chipom wykorzystującym sztuczną inteligencję.

fot. Verte95, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Źródło: electronicsB2B.com

Powiązane treści
Dostawcy interfejsów testowych IC widzą duży popyt na GPU i układy SoC 5G
Intel opracował nową architekturę GPU do obliczeń HPC i AI
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów