Nowe obowiązki dla branży elektroniki związane z bateriami

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Resort klimatu rozpoczął prekonsultacje w sprawie wdrożenia w Polsce unijnych przepisów o gospodarowaniu zużytymi bateriami. Przepisy te są zawarte w rozporządzeniu Rady Europy 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. ułatwiającym ponowne użycie baterii i ustanawiającym obowiązkowe cele w zakresie zawartości surowców krytycznych z recyklingu.

Nowe obowiązki dla branży elektroniki związane z bateriami

Nadchodząca legislacja zobowiąże wytwórców wprowadzających baterie do obrotu do odpowiedniego ich zaprojektowania i wytworzenia, dołączenia do nich jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku lub językach łatwo zrozumiałych dla użytkowników końcowych, a także swojej nazwy i danych kontaktowych. Dotyczy to wszystkich kategorii baterii wprowadzanych do obrotu lub oddawanych do użytku w Unii, niezależnie od tego, czy zostały one wyprodukowane w Unii czy przywiezione. Warto dodać, że w języku urzędowym terminem „baterie” określono chemiczne źródła energii, zarówno pierwotne (jednorazowe), jak i wtórne (akumulatory) o dowolnej formule chemicznej i o dowolnej wielkości i pojemności.

Nowe przepisy uwzględniają też regenerację zużytych baterii w celu ich ponownego użycia lub przygotowanie do wykorzystania do innych celów.

Unijne przepisy mają też zapewnić dostępność baterii jako części zamiennych sprzętu, które zasilają, przez co najmniej pięć lat od wprowadzenia do obrotu ostatniego egzemplarza modelu sprzętu, „po rozsądnej i niedyskryminacyjnej cenie dla niezależnych specjalistów i użytkowników końcowych”. Rozporządzenie przewiduje także, że nie będzie można używać oprogramowania firmware do utrudniania wymiany baterii przenośnej.

Zobacz również