Wypożyczanie sprzętu IT - czy to się przyjmie?

| Gospodarka Aktualności

Przez zmiany technologiczne i potrzebę elastyczności w zarządzaniu zasobami IT znaczenie zyskuje model Device as a Service (DaaS), jako nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Firmy szukają efektywnych sposobów tworzenia zaplecza technologicznego na najwyższym poziomie, jednocześnie minimalizując koszty i ryzyko związane z utrzymaniem sprzętu elektronicznego. Dane z analiz i raportów wskazują na duży potencjał drzemiący w tej formie finansowania urządzeń dla biznesu.

Wypożyczanie sprzętu IT - czy to się przyjmie?

Rynek DaaS na świecie

Według Markets and Markets wartość globalnego rynku Device as a Service ma wzrosnąć z 50,3 mld USD w 2021 roku do 303,6 mld w roku 2026. Oznacza to roczny wzrost (CAGR) na poziomie 43,2%. Z kolei dane z tegorocznego raportu Fortune Business Insights "Device as a Service market" wskazują, że w ciągu najbliższych 7 lat światowy rynek dla tego rozwiązania zwiększy się aż pięciokrotnie.

Szczególnie w Niemczech przyjęcie modelu DaaS przyspiesza. Tamtejszy rynek ICT, według IDC, miał osiągnąć 275 mld USD do końca 2023 roku, a jego roczny wzrost wynieść 6,4%.

Perspektywy DaaS w Polsce

Polski rynek wynajmu sprzętu IT, w tym w modelu usługowym Device as a Service, również się rozwija, chociaż jest wciąż na wczesnym etapie. Zakup nowego sprzętu mobilnego (komputery PC) dla firmy wciąż pozostaje dominującym modelem finansowania. Warto zaznaczyć, że w przypadku smartfonów są one w aż 75% pozyskiwane w ramach umów z operatorami telefonii komórkowej. Ale już ponad połowa dużych przedsiębiorstw oraz 44% średnich interesuje się wynajmem urządzeń oraz towarzyszącym mu dodatkowym usługom serwisowym jako alternatywną formą ich pozyskania do bieżącej działalności.

Dlaczego DaaS zyskuje na popularności

Eksperci wskazują na cztery główne aspekty przemawiające za wynajmem, w porównaniu do klasycznego modelu zakupowego czy leasingu. Po pierwsze, jest to elastyczność. Wypożyczenie urządzeń w modelu DaaS pozwala firmom na szybkie skalowanie infrastruktury IT. Po drugie, jest to kosztowa przewidywalność. Stałe opłaty miesięczne ułatwiają przewidywanie kosztów związanych z technologią i ograniczają potrzebę wysokich inwestycji kapitałowych. Po trzecie, wynajem wraz z kompleksową obsługą pozwala odciążyć działy IT poprzez dostarczenie sprzętu zawsze gotowego do użycia. Po czwarte, jest to zrównoważony rozwój i gospodarka cyrkularna. DaaS przyczynia się bowiem do zmniejszenia e-odpadów i śladu węglowego poprzez promowanie recyklingu, refurbishingu i ponownego wprowadzenia do obiegu urządzeń elektronicznych.

Według szacunków firmy KOMSA, oferującej usługę DaaS na polskim rynku, dzięki wynajmowi firmy są w stanie zaoszczędzić nawet do 20% kosztów IT.

źródło: KOMSA/Magdalena Włodarczyk

Zobacz również