W kwietniu 2025 r. chińskie ministerstwo handlu nałożyło ograniczenia na siedem pierwiastków ziem rzadkich - samar, gadolin, terb, dysproz, lutet, skand i itr - które są kluczowe dla obronności, energetyki i produkcji półprzewodników. Chińskie firmy muszą teraz uzyskać specjalne licencje eksportowe. Kontrolą eksportu objęto też wolfram i neodym niezbędny dla magnesów.
Na szczęście w ostatnich latach główni producenci chipów i rządy wielu krajów zainwestowały w alternatywne źródła pierwiastków ziem rzadkich. Nowi dostawcy to np. Lynas w Australii, dostarczający tlenki neodymu i prazeodymu, a także nowe zakłady separacji pierwiastków ziem rzadkich w USA i Europie oraz partnerstwa z kopalniami w Afryce. USA zaczęły finansować krajowe przetwarzanie galu i germanu. Japonia i Europa też zainwestowały w źródła ciężkich ziem rzadkich spoza Chin.
W ciągu najbliższych kilku lat można się spodziewać, że niektóre materiały będą miały alternatywne źródła dostaw spoza Chin lub zamienniki, ale pełna niezależność jest niestety odległa.