Nowe perspektywy rozwoju elektronicznych płytek drukowanych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Stale zwiększająca się funkcjonalność i złożoność układów elektronicznych stosowanych w przemyśle wymaga wprowadzania nowych, innowacyjnych komponentów zapewniających ich miniaturyzację. W niedalekiej przyszłości układy typu "box architecture" zastąpią duże i ciężkie konwencjonalne systemy backplane lub przynajmniej będą stosowane do rozbudowy systemów klasycznych. Muszą zapewnić łatwość produkcji i kompatybilność z technologią automatycznego rozmieszczania i lutowania podzespołów.

Nowe perspektywy rozwoju elektronicznych płytek drukowanych

Nowa rodzina złączy Har- Flex firmy Harting spełnia powyższe wymagania i doskonale nadaje się do zastosowań zarówno w obecnych, jak i przyszłych gener

Od płyty backplane do układu typu "box"

Wymogi odnośnie do redukcji wymiarów urządzeń przemysłowych spowodowały opracowanie nowej koncepcji połączeń płytek drukowanych. W konwencjonalnym systemie backplane płytki są umiejscowione na jednym poziomie obok siebie. To sztywne rozwiązanie zaczyna ustępować innym koncepcjom, które obecnie można jeszcze uznać za niekonwencjonalne, polegającym na łączeniu indywidualnych modułów za pośrednictwem złączy kątowych.

Zmierza się do lokalizacji płytek w układzie równoległym jedna nad drugą, co jest istotą technologii mezzanine. Jeśli odstępy między modułami są zbyt duże dla złączy konwencjonalnych, połączenia są realizowane za pomocą płaskich kabli taśmowych.

Rodzina złączy Har-Flex

Rodzina produktów Har-Flex charakteryzuje się rozstawem wyprowadzeń 1,27mm, sprawdzonym jako dobre rozwiązanie mechaniczne w zastosowaniach przemysłowych i szybkich systemach transmisji danych. Dostępne są wersje o różnej konstrukcji, zawierające od 6 do 100 styków (ze skokiem co 2).

Możliwość stosowania tak wielu styków w jednym złączu pozwala projektantom lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię płytek drukowanych. Technologia montażu powierzchniowego daje w rezultacie mocne połączenie, dobrze przenoszące siły występujące podczas łączenia i rozłączania złącza, odciążając połączenia lutowane.

Solidne i elastyczne złącza Har-Flex IDC

Wariant złącza "Har- Flex IDC" do łączenia z kablami taśmowymi jest przydatny do montażu w terenie. Złącze to jest sprawdzone w praktyce. Przyłączanie odbywa się z wykorzystaniem techniki zaciskowej z przemieszczeniem izolacji, co oznacza, że nie ma potrzeby usuwania izolacji z plecionki czy żyły kabla. Złącza Har-Flex IDC są wyposażone w specjalną blokadę zapewniającą niezawodne mocowanie do płytki drukowanej oraz łatwe rozłączanie.

Harting dostarcza również kompletne wiązki kablowe na indywidualne zamówienie. Inne zalety tej serii złączy to możliwość ich stosowania na płytkach usytuowanych poziomo lub pionowo, możliwość przyłączenia wielu płytek do tej samej magistrali oraz możliwość realizacji połączeń punkt-punkt bez skomplikowanego wyznaczania tras na płytkach drukowanych.

Produkcja automatyczna

Podobnie jak inne elementy aktywne i bierne, także złącza Har-Flex mogą być maszynowo transportowane na płytkach drukowanych metodą "podnieś i umieść" (pick and place) oraz lutowane metodą rozpływową. Zostały zabezpieczone przed szkodliwym oddziaływaniem otoczenia dzięki pakowaniu taśmowemu.

Mogą być łatwo adaptowane do standardowych systemów produkcyjnych bez konieczności wykonywania dodatkowych operacji technologicznych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia płytek wskutek wadliwego montażu i lutowania złączy. Materiały odporne na wysokie temperatury w połączeniu z koplanarną konstrukcją kontaktów gwarantują pewne połączenia lutowane.

Podsumowanie

Złącza Har-Flex zostały opracowane do wszystkich zastosowań wymagających połączeń trwałych i zajmujących mało miejsca. Oferowane są w wersjach prostych i kątowych do łączenia płytek drukowanych oraz jako złącza do kabli taśmowych. Dostępne wersje wtykowe są odpowiednie dla wszelkich konfiguracji płytek drukowanych.

Dwa proste złącza mogą być użyte do aplikacji typu mezzanine, dwa złącza kątowe do płytek drukowanych umieszczonych na jednym poziomie, a kombinacje tych złączy można wykorzystać w układach połączeń płyty głównej z kartami rozszerzeń. W ten sposób można konstruować złożone systemy płytek drukowanych, dostosowane do wymogów danej aplikacji.

Harting, jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem i praktyką, oferuje producentom szeroki zakres elementów łączeniowych dla urządzeń, maszyn i systemów. Dzięki zaawansowanym złączom instalacja urządzeń jest prostsza i wygodniejsza, a producenci mogą tym samym lepiej spełniać oczekiwania swoich klientów. Poza niższymi kosztami produkcji, dzięki dużemu zróżnicowaniu złączy, osiąga się również większą swobodę doboru odpowiednich rozwiązań.

Harting Polska
www.harting.pl