Moduły pomiarowe z interfejsem Modbus-RTU i USB

| Prezentacje firmowe Artykuły

Interfejsy USB i RS485 w protokole Modbus-RTU to obecnie jedne z najpopularniejszych standardów komunikacji w automatyce przemysłowej. Modbus został stworzony przez firmę Modicon w 1979 roku do komunikacji sterowników PLC. Dziś wykorzystuje się go w większości elektronicznych urządzeń przemysłowych. Uniwersalnym portem komunikacyjnym jest także interfejs USB. Kreatywne rozwiązania to często te najprostsze, jednak zwykle najtrudniej na nie wpaść. Ponieważ firma WObit stawia na kreatywność, urządzenia, które tworzy charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością przy wykorzystaniu prostych rozwiązań, do których można z pewnością zaliczyć interfejsy Modbus i USB.

Moduły pomiarowe z interfejsem Modbus-RTU i USB

Jako pierwsze warte są zaprezentowania urządzenia z serii ADTxx. Są to moduły pomiarowe zaprojektowane do współpracy z czujnikami tensometrycznymi. Komunikacja odbywa się za pomocą USB (w przypadku komputera PC) lub poprzez RS232/485 w protokole Modbus-RTU (dla komunikacji ze sterownikiem PLC czy panelem HMI).

Pozwala to na łatwe tworzenie systemów pomiarowych dla rozmaitych aplikacji. W zależności od zastosowanych czujników możliwe są pomiary od najmniejszych wielkości mierzonych w gramach aż do tych mierzonych w tonach. Moduły pomiarowe są także wyposażone w wyjścia tranzystorowe z programowalnymi progami załączania, co pozwala na ich użycie do sygnalizowania progów pomiarowych.

Seria ADT to urządzenia umożliwiające pomiary z wykorzystaniem 1, 4 lub 8 tensometrycznych czujników siły. Protokół Modbus-RTU pozwala użytkownikowi na odczytywanie wartości z pojedynczych kanałów i wartości sumowanych. Uniwersalnym modułem pomiarowym w ofercie WObit jest moduł ADAE42U.

Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które dzięki swojej konstrukcji umożliwia współpracę z wieloma czujnikami, co pozwala na budowę systemów mierzących jednocześnie różne wartości. Urządzenie obsługuje do czterech czujników z wyjściem analogowym, mogących pracować w trybie różnicowym oraz do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym.

Tabela. Moduły pomiarowe produkcji firmy WObit

Dodatkowo ADAE42U ma sześć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowanym progiem załączania oraz wyłączania zależnym od pozycji danego enkodera. Po zaprogramowaniu odpowiednich progów urządzenie może pracować niezależne (bez nadzoru komputera PC). Moduł pomiarowy ADAE42U wyposażony jest w dwa interfejsy komunikacyjne - USB oraz RS485 (Modbus- RTU).

Pierwszy pozwala, w sposób intuicyjny, na konfigurację urządzenia i akwizycje pomiarów z poziomu komputera PC. Darmowa aplikacja pozwala w czasie rzeczywistym rejestrować mierzone wielkości, a także zapisywać pomiary do pliku. Magistrala RS485 umożliwia natomiast jednoczesne podłączenie wielu modułów pomiarowych i tym samym zbieranie danych z większej liczby czujników niż pozwala na to pojedynczy moduł pomiarowy.

Dzięki zaimplementowaniu prostego i popularnego protokołu Modbus-RTU urządzenie może współpracować np. ze sterownikiem PLC czy panelami HMI. W ofercie dostępny jest również model modułu przeznaczony dla przetworników z wyjściem kwadraturowym. Urządzenie umożliwia odczyt liczby impulsów (pozycji) oraz prędkości w 4 niezależnych kanałach pomiarowych.

ADE4U wyposażony jest w port USB oraz RS485. USB pozwala na komunikację bezpośrednio z komputerem PC w celu konfiguracji urządzenia i rejestracji mierzonych wartości do pliku. RS485 (protokół Modbus-RTU) umożliwia połączenie ze sterownikiem PLC czy panelem HMI. Urządzenie ma ponadto pięć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowanym progiem załączania oraz wyłączania zależnym od pozycji danego enkodera.

Dla sygnałów analogowych 0...10V przeznaczony jest 4-kanałowy moduł ADA4. Może on współpracować z różnorodnymi czujnikami dającymi na wyjściu sygnał analogowy, prądowy lub potencjometryczny. Komunikacja z modułem odbywa się za pomocą łącza USB (opcja RS232). Urządzenie współpracuje z programem ADA4U-PC, który umożliwia jego konfigurację, wizualizację wyników oraz rejestrację do pliku.

Pozostałe produkty z Modbusem

Poza modułami pomiarowymi WObit oferuje szereg wskaźników pomiarowych z wyświetlaczem również komunikujących się przez Modbus. Pierwszym z serii wartym uwagi jest MD150A przeznaczony do pomiarów analogowych. Może on współpracować z dowolnym czujnikiem z wyjściem napięciowym lub prądowym.

MD150A posiada dodatkowe wyjście zasilające Vout, które umożliwia także bezpośrednie podłączenie czujnika potencjometrycznego. Wartość zmierzona może być przekonwertowana na dowolną jednostkę i wyświetlana z ustaloną precyzją. Do współpracy z bezstykowymi czujnikami momentu obrotowego przeznaczone jest urządzenie MD150M.

Premiera produktu planowana jest na październik 2012 roku. Obecnie dostępne jest urządzenie MD100M, niestety bez interfejsu Modbus. Czujniki momentu pozwalają na pomiar z rozdzielczością do 0,1% mierzonego zakresu przy prędkościach dochodzących do 5000 obr/min. MD150M został wyposażony w dwa interfejsy komunikacyjne.

Złącze USB wraz z darmową aplikacją MD150M-PC pozwalają na szybką konfigurację wskaźnika oraz rejestrację pomiarów do pliku lub na wykresie, natomiast RS485 umożliwia komunikację MD150M z urządzeniami przemysłowymi (HMI, PLC). Z myślą o zliczaniu impulsów z enkoderów inkrementalnych lub źródeł sygnałów prostokątnych stworzony został programowalny licznik MD150E.

Urządzenie może także określić częstotliwość sygnału oraz przeskalować zliczoną wartość na wymaganą jednostkę (obroty, mm, obr/ sek, itp.). MD150E ma dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą sygnalizować ustalone przez użytkownika progi oraz wejście zerujące stan licznika. Wskaźnik dla czujników siły MD150T to odpowiedź konstruktorów firmy WObit na potrzeby wynikające z realizacji aplikacji wykorzystujących pomiar siły/ciężaru.

MD150T pozwala na dokonywanie pomiarów z rozdzielczością dochodzącą do 0,001% zakresu pomiarowego. Wynik może być przeskalowany na dowolną jednostkę siły lub masy. Urządzenie ma także możliwość rejestrowania wartości maksymalnej. MD150T ma ponadto 2 wyjścia przekaźnikowe oraz wejście tarujące.

Wbudowane tryby pracy pozwalają zastosować urządzenie np. w aplikacjach dozujących z pominięciem dodatkowych kontrolerów sterujących. Dla konstruktorów chcących realizować jednoczesny pomiar kilku z opisywanych powyżej wartości stworzony został rejestrator siły (wejście dla czujnika tensometrycznego), napięcia/prądu (wejście 0..10 V lub 4..20 mA) oraz impulsów (wejście kwadraturowe dla enkodera) MG-TAE1.

Urządzenie ma możliwość rejestracji mierzonych wartości na karcie pamięci oraz przesyłania pomiarów w czasie rzeczywistym do komputera PC (darmowa aplikacja). Podobnie jak urządzenia z serii MD MG-TAE1 jest wyposażone w złącze RS485 (Modbus-RTU) do komunikacji z urządzeniami przemysłowymi (HMI, PLC).

Możliwości aplikacyjne modułów oraz wskaźników pomiarowych proponowanych przez WObit są tak naprawdę ograniczane tylko przez pomysłowość użytkownika. Nasi specjaliści mogą dla państwa dobrać zarówno pojedyncze elementy jak również zaproponować kompleksowe systemy pomiarowe dla konkretnej aplikacji.

WObit
www.wobit.com.pl

Zobacz również