Wysokosprawne pojazdowe zasilacze mocy
| Prezentacje firmowe ArtykułyNa rynku zasilaczy wysokomocowych, stosowanych w krytycznych aplikacjach, widoczna jest ostra walka o jak najwyższą sprawność przetwarzania energii. Zasilacze mocy ZRM01 i ZRM02 to okręty flagowe Radiotechniki Marketing z dziedziny systemów zasilających, które charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością przetwarzania energii i zaimplementowaniem chłodzenia pasywnego (bezwentylatorowego).
ZRM01 i ZRM02 stanowią komponent opracowanego i produkowanego w firmie komplementarnego systemu zasilania pojazdowego "Elektrit". Komplementarność systemu polega na dostarczaniu wzajemnie uzupełniających się funkcjonalnie urządzeń, połączonych ze sobą poprzez zaprojektowane do aplikacji i produkowane przez firmę w technologii Raychem wiązki kablowe. Wiązki są zwykle zakończone złączami MIL-DTL-38999 Seria I i III oraz VG95234, produkowanymi przez Radiotechnikę Marketing na licencji firmy Amphenol. Cały system, poprzez zastosowanie konsekwentnej kontroli EMC na każdym etapie jego budowy, pozwala na spełnienie wymagań normy NO-06-A200. W tym zakresie firma prowadzi badania EMC obiektu oraz projektuje i wykonuje na podstawie ich wyników filtry przeciwzakłóceniowe. "Elektrit" może być z powodzeniem zaimplementowany zarówno w pojazdach kołowych jak i gąsienicowych, zapewniając optymalne warunki zasilania dla czułych, elektronicznych urządzeń pokładowych.
Wszystkie jego elementy spełniają wymagania klimatyczne i mechaniczne wg NO-06-A103 dla grupy N12-UZ-II. Poza zasilaczami wysokomocowymi jedno- i trójfazowymi, w skład SZP Elektrit wchodzą również układy nadzoru akumulatorów, układy sprzęgające akumulatory, przetwornice, inwertery, skrzynki rozdziału mocy, tablice przyłączy zewnętrznych, czy różne pulpity i skrzynki sterowania. Wszystkie urządzenia systemu charakteryzują się sprawnością energetyczną na poziomie 88-97%. Technologia zawarta w urządzeniach Elektrit może być z powodzeniem zaadoptowana do produkcji urządzeń zasilających dla aplikacji medycznych.
Zasilacze zostały opracowane w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów na urządzenia o najwyższej niezawodności, będącej skutkiem braku wentylatorów wykorzystywanych do ich chłodzenia. Urządzenia te znajdują bowiem swoje zastosowanie w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych, a w szczególności w warunkach wysokiego zapylenia, gdzie chłodzenie wymuszone wentylatorem nie sprawdza się. Zasilacze wykorzystują autorską implementację technologii wysokosprawnego przetwarzania mocy, pozwalającą uzyskiwać bardzo wysoką sprawność energetyczną. Przekłada się to wprost na zmniejszenie wielkości strat energii elektrycznej, wydzielanej w postaci ciepła (im wyższa sprawność tym niższe straty cieplne). Zamieniają w ciepło maks. 10% ich mocy elektrycznej, co nie przekracza 350 W.
Zasilacze ZRM mogą też pełnić funkcję ładowarki pojazdowej, umożliwiając ładowanie baterii akumulatorów elektroniki (28 V), a po zastosowaniu Układu Sprzęgającego Akumulatory USA01, również akumulatorów pojazdowych.
Radiotechnika Marketing
www.radiotechnika.com.pl