Produkty POE firmy Antaira

| Automaticon 2014 Artykuły

Pomysł zasilania urządzeń z interfejsem Ethernet tym samym kablem, którym przesyłane są dane, pojawił się już w latach 90. ubiegłego wieku. Powstały wtedy opracowania własne takich firm, jak Cisco oraz Intel. Używanie protokołów, które nie są otwartymi standardami, zawsze wiąże się z wysokimi kosztami i problemami z kompatybilnością, dlatego w 1999 roku IEEE rozpoczęło prace nad standardem Power Over Ethernet.

Produkty POE firmy Antaira

W roku 2003 został zaprezentowany standard IEEE 802.3af, który bardzo szybko zyskał dużą popularność. Dzięki POE można było zasilić urządzenia w lokalizacjach, w których do tej pory było to bardzo trudne lub niemożliwe, np. kamery bezpieczeństwa, bezprzewodowe punkty dostępowe itd. Początki POE były bardzo obiecujące, ale wkrótce okazało się, że ograniczenia 802.3af nie pozwalają na stosowanie go w aplikacjach, gdzie potrzebna jest większa moc. 802.3af może dostarczyć do urządzeń PD (Powered device) maksymalnie 15,4 W, co dla kamer z wbudowaną grzałką lub PTZ było zdecydowanie za mało. W 2009 roku powstał standard 802.3at, który jest w stanie dostarczyć zasilanym urządzeniom dwa razy więcej mocy, bo aż 34,2 W. Zalety POE Plus to nie tylko większa moc, ale również bardziej efektywne jej wykorzystanie. Switche zgodne z 802.3af wykrywały, czy podłączone jest urządzenie PD i podawały lub nie zasilanie. Standard POE Plus ma dodatkowy mechanizm, który pozwala urządzeniom PSE odpytywać urządzenia PD i dynamicznie przydzielać im odpowiednią moc. Zwykle jest to realizowane przez protokół LLDP, działający w warstwie 2.

Standard 802.3af wciąż jest wystarczający do wielu zastosowań, ponieważ większość urządzeń POE PD nie potrzebuje więcej niż 15 W. Widać jednak trend, że nowo powstające urządzenia POE PSE zwykle są już zgodne z 802.3at. POE Plus jest kompatybilny z 802.3af, dlatego nowe przełączniki firmy Antaira również są zgodne z 802.3at i dostarczają do 30 W na każdym porcie.

To co wyróżnia switche Antaira od innych rozwiązań, to możliwość zasilania switcha napięciem z przedziału od 12 do 36 VDC. Praktycznie każdy switch POE występuje w dwóch wersjach: napięcie zasilania 12-36 V lub 48V. Możliwość zasilenia przełącznika napięciem 12 V lub 24 V ma bardzo duże znaczenie w aplikacjach mobilnych. Instalacja elektryczna w pojazdach zwykle jest 12 V lub 24 V, więc standardowy switch POE wymaga dodatkowej przetwornicy DC/DC. Dodatkowa przetwornica generuje dodatkowe koszty i niestety zajmuje miejsce, którego ilość w pojazdach jest ograniczona.

Możliwość zasilania switcha POE napięciem 12-36 VDC jest również bardzo przydatna w połączeniu z panelami solarnymi, gdzie również najczęściej mamy do czynienia z napięciem 12 V. W automatyce napięcie 48 VDC zwykle nie jest już tak dużym problemem, ale jeśli w szafie mamy gwarantowane 24 V, to nie trzeba stosować dodatkowych zasilaczy lub przetwornic, które zajmują miejsce.

Podobnie jak w przypadku przełączników sieciowych firma Antaira oferuje większość swoich media konwerterów zarówno w wersji standardowej, jak i POE. Oprócz przemysłowych media konwerterów z serii IMP Antaira ma w ofercie całą gamę komercyjnych media konwerterów z portami Power Over Ethernet. Uzupełnieniem oferty switchy i media konwerterów jest gigabitowy injector i splitter. Zasilacz LNP-201A-G-T może przesyłać zarówno dane, jak i zasilanie do urządzeń zgodnych z IEEE 802.3at. Splitter LNP-101AG-T umożliwia rozszycie zasilania i danych przesyłanych jednym kablem.

Popularność standardu Power Over Ethernet podyktowana jest względami praktycznymi. Jeśli mamy do czynienia z aplikacją, w której urządzenia peryferyjne znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach, POE wydaje się idealnym sposobem na dostarczenie zasilania.

Cezary Kalista
Antaira Technologies Sp. z o.o.

www.antaira.pl

Zobacz również