Zasilacze dla profesjonalistów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na rynku istnieje wiele prostych zasilaczy dalekowschodnich oferujących jedynie podstawowe funkcje. Część producentów próbuje na ich bazie budować bardziej skomplikowane układy zasilające i stosować je w profesjonalnych urządzeniach. Jednak wiele firm, które opierają swoje produkty na podzespołach wysokiej jakości, decyduje się na zastosowanie w swoim produkcie profesjonalnych zasilaczy spełniających wiele dodatkowych funkcji sterujących i kontrolnych oraz zaawansowaną obsługę współpracujących z nimi urządzeń.

Zasilacze dla profesjonalistów

Merawex od kilku lat oferuje profesjonalne zasilacze Cameleon. Za swe innowacyjne podejście w roku 2007 rodzina zasilaczy Cameleon otrzymała Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich Expopower. W wyniku zmieniających się warunków rynkowych zasilacze są ulepszane i modyfikowane - pojawiają się nowe wersje funkcjonalne, a na życzenie wybranych odbiorców przygotowywane są dedykowane wyroby.

Zasilacze buforowe

Fot. 1. Zasilacz buforowy ZM-AZC z komunikacją RS-485

Jednym z najbardziej popularnych wyrobów są zasilacze buforowe. Merawex oferuje kilka wersji tych zasilaczy o różnym stopniu złożoności i przeznaczonych na rynki wymagające spełnienia odpowiednich norm. Najprostszy zasilacz buforowy (wersja ZM-B) ma wszystkie cechy wymagane do prawidłowej obsługi dołączonego akumulatora, takie jak: praca buforowa i ładowanie przyspieszone, ograniczenie prądu ładowania i uzależnienie napięcia ładowania od temperatury, zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora oraz sygnalizacja uszkodzenia. Inne i bardziej złożone zasilacze buforowe (wersja ZM-A) dodatkowo przeprowadzają okresowy test ciągłości obwodu akumulatora oraz mają rozbudowaną sygnalizację zdalną.

Znajomość rynku pożarowego, na którym Merawex jest liderem w zakresie produkcji i dostarczania certyfikowanych zasilaczy i systemów zasilania gwarantowanego, umożliwiła opracowanie zasilaczy zgodnych z normami PN-EN 54-4+A2 i PN-EN 12101-10. Są to zasilacze oznaczone ZM-AZ oraz ZM-PZ, a ich cechą szczególną jest zastosowanie w ich strukturze specjalnego układu dokonującego w sposób cykliczny pomiaru impedancji obwodu baterii. Taki pomiar daje informację o kondycji współpracujących z zasilaczem akumulatorów i może być interpretowany jako wskazanie znacznego zużycia akumulatorów i konieczność ich wymiany. Zagadnienie to szerzej opisano w miesięczniku Elektronik 7/2013.

Wszystkie zasilacze buforowe mogą być dodatkowo wyposażone w komunikację cyfrową poprzez RS-232 lub RS-485, a z wykorzystaniem dodatkowego modułu zewnętrznego również poprzez Ethernet.

Na bazie modułów zasilaczy buforowych Cameleon oferowane są również kompletne zasilacze szafkowe, które pełnią rolę stacji zasilania gwarantowanego do wyniesionych urządzeń wymagających pewnego i bezprzerwowego zasilania napięciem stałym. Zasilacze ZMS składają się z odpowiedniego zasilacza buforowego w wersji ZM-A oraz przyłączy wejściowych, wyjściowych i sygnalizacyjnych. Na życzenie odbiorcy dostarczane są również właściwie dobrane akumulatory do zamontowania wewnątrz szafki.

Dla użytkowników, którzy potrzebują kompaktowego zasilacza buforowego montowanego w stojaku rack 19" przeznaczony jest zasilacz serii Cameleon ZM-UPS. W kasecie o wysokości 3U zabudowany jest odpowiedni zasilacz modułowy ZM, akumulatory oraz pola przyłączy wejść, wyjść i sygnalizacji. Całość jest tak skonfigurowana, że może pełnić rolę prostej siłowni telekomunikacyjnej do zastosowania w instalacjach zasilania operatorów internetowych, dostawców telewizji kablowej, czy lokalnych operatorów różnych usług teleinformatycznych.

Zasilacze dużej mocy

Fot. 2. Zasilacz buforowy szafkowy ZMS

W zastosowaniach przemysłowych maksymalna moc pojedynczego modułu zasilacza Cameleon może nie być wystarczająca. Często spotykane są sytuacje, kiedy użytkownik chce mieć pewien zapas mocy zasilacza pod planowaną rozbudowę, lub wymaga zasilania pracującego w układzie redundantnym.

Dla takich zastosowań Merawex oferuje zasilacze przeznaczone do współpracy równoległej oznaczone ZM-R. Należy tu podkreślić, że współpraca nie polega wyłącznie na zastosowaniu na wyjściu zasilacza diody umożliwiającej równoległe połączenie kilku modułów. Zastosowano bowiem specjalny układ, który umożliwia równy podział prądu obciążenia pomiędzy współpracujące ze sobą moduły zasilające. Uszkodzenie lub odłączenie jednego z zasilaczy powoduje automatyczny podział obciążenia na pozostałe moduły bez jakiejkolwiek przerwy napięcia na wyjściu całego zasilacza.

Dzięki takim cechom zasilaczy do współpracy równoległej opracowano i wprowadzono do oferty całą grupę zasilaczy dużej mocy ZM-PS oraz przetwornic DC/DC. W zależności od potrzeb odbiorcy, kilka modułów zasilaczy jest montowanych w kasecie 3U i wyposażanych w niezbędny osprzęt zabezpieczający i połączeniowy. Tak przygotowany zestaw stanowi kompletny zasilacz dużej mocy przeznaczony do montażu w szafie rack 19".

Zasilanie potrzeb własnych

Fot. 3. Zasilacz buforowy ZM-UPS w kasecie 3U

W ramach całej rodziny Cameleon oferowane są również zasilacze z napięciem wyjściowym 110 lub 220 VDC. Warto zwrócić uwagę, że są to jedne z nielicznych zasilaczy dostępnych na rynku o napięciu wyjściowym spotykanym głównie w energetyce. Połączenie równoległe kilku modułów daje możliwość uzyskania zasilacza 220 V/10 A lub 110 VDC/20 A w jednej kasecie 3U (kasety również można łączyć).

Zestaw taki może być zasilany zarówno z sieci jedno jak i trójfazowej. Dodatkowo, bez żadnych przeróbek zasilacze mogą być zasilane z napięcia stałego np. z baterii stacyjnych. Taka możliwość konfiguracji powoduje, że jest to rozwiązanie idealne dla obiektów energetycznych, na których są wymagane zasilacze do kilku kW.

Wykonania specjalne

Fot. 4. Zasilacz dużej mocy ZM-PS

Innowacyjny sposób konstrukcji zastosowany w zasilaczach rodziny Cameleon umożliwia przygotowanie dedykowanej wersji według specyfikacji klienta. W standardowej ofercie znajdują się wersje o mocy pojedynczego modułu od 150 do 600 W i o napięciu wyjściowym 12, 24, 48, 60, 110 i 220 VDC.

Jednak Merawex produkuje bardzo wiele zasilaczy o innych napięciach wyjściowych i wyposażonych w szereg innych, dodatkowych funkcji. Warto tutaj wspomnieć tylko o niektórych, takich jak: zimny start, sygnalizacja alarmowa typu otwarty kolektor, zaimplementowanie specjalnego protokołu komunikacji przez RS-232 czy wersje zasilane z dwóch niezależnych źródeł AC lub DC.

Nie boimy się żadnego wyzwania i jesteśmy gotowi na współpracę przy opracowaniu i produkcji dowolnych zasilaczy impulsowych. Dokładniej z ofertą zasilaczy Cameleon można zapoznać się na naszej stronie internetowej.

Merawex
www.merawex.com.pl

Zobacz również