Przekaźniki Hongfa - wersje, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ofercie firmy Hongfa znaleźć można wiele przekaźników do różnego typu aplikacji i zastosowań. Wybór konkretnego modelu i jednostki najbardziej pasującej do aplikacji z pewnością jest dzisiaj niełatwy, bo pod uwagę trzeba brać wiele parametrów. W niniejszym artykule przybliżono charakterystyki kilku nowych opracowań tego producenta, które wyraźnie wyróżniają się dużą funkcjonalnością i nowoczesnymi parametrami.

Przekaźniki Hongfa - wersje, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę

Nowe konstrukcje przekaźników z pewnością odznaczają się mniejszymi wymiarami, niemniej miniaturyzacja to nie tylko mniejsze obudowy, które w wielu przypadkach są już niewiele większe od kondensatorów elektrolitycznych lub półprzewodnikowych elementów dużej mocy, ale znacznie częściej także lepsze parametry dla tych samych typowych wymiarów.

Większość przekaźników miniaturowych zamykana jest w prostopadłościennych niskich obudowach z końcówkami do montażu w płytce drukowanej i w ich przypadku miniaturyzacja oznacza wyraźnie większą obciążalność styków niż dawniej. Nowe wykonania przekaźników Hongfy dostępne są też w zauważalnie większej liczbie wykonań i konfiguracji styków oraz wersji napięciowo-prądowych.

Są to w znakomitej większości wersje specjalizowane, ukierunkowane na przełączanie słabych sygnałów, dużych prądów przy niskich napięciach, do pracy z napięciem sieciowym, a także wersje odporne na chwilowe przeciążenia, co jest potrzebne do załączania odbiorników indukcyjnych, oświetlenia żarowego.

Poza zmianami w konstrukcji mechanicznej nowe opracowania mają zmniejszone zapotrzebowanie na moc zasilania dla cewki elektromagnesu. Dla typowych wersji waha się ono w zależności od liczby styków od nawet 150 mW do maksymalnie 200-300 mW (dla wersji Sensitive). Jest to wyraźnie mniej niż jeszcze kilka lat temu, gdzie większość tych komponentów pobierała pół wata. Mniejsza moc, to niższa temperatura pracy i tym samym większa trwałość.

Warto zauważyć, że konsekwencją pojawiania się na rynku przekaźników o małym poborze mocy przez cewkę jest mniejsza liczba dostępnych styków w jednej obudowie. Czuły przekaźnik ma zwykle jeden styk zwierny NO lub NC, rzadziej przełączny, bo po co zużywać energię na przełączanie niepotrzebnych styków? Asortyment wyrobów w katalogu jest na tyle szeroki, że konstruktor może dobrać potrzebny element bez żadnej niepotrzebnej nadmiarowości w tym zakresie.

Wybrane nowości

Przekaźnik Hongfa HF3FF jest przeznaczony do montażu na PCB i dostępny z jednym stykiem zwiernym (1A) lub przełącznym (1C) o wysokiej zdolności obciążeniowej 15 A/277 V oraz w izolacji pomiędzy cewką a stykami 1,5 kV. Moc pobierana przez cewkę wynosi jedynie 360 mW. Przekaźnik dostępny jest dla napięć 5-48 V i ma małe wymiary 19×15×15 mm, masę 10 g i może pracować w zakresie temperatur od -40°C do +70°C. Trwałość styków, dzięki pokryciu stopem AgSnO2, sięga aż 10 mln przełączeń.

Przekaźnik Hongfa HF115F charakteryzuje się specjalną konstrukcją styku na bazie stopu srebra z wolframem, dzięki czemu można za jego pomocą załączać obwody zasilania lamp żarowych o mocy do 3 kW przy napięciu 230VAC (16 A@ 250 VAC). Przekaźnik ma izolację między cewką a stykami na poziomie 5 kVAC i odstępie izolacyjnym 10 mm, dzięki czemu charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem w eksploatacji dla obwodu sterującego.

Jego wymiary wynoszą 29×12,7×15,7 mm (wysokość) i jest dostępny z jednym stykiem zwiernym lub przełącznym oraz dwoma takimi zestykami (8A@250 VAC). Cewka pobiera tylko 400 mW, jest zasilana w zależności od wersji napięciem od 5 do 110V, a trwałość mechaniczna elementu wynosi 10 mln przełączeń.

Przekaźnik Hongfa HF118F jest przeznaczony do obwodów wykonawczych dużej mocy. Ma jeden styk zwierny, rozwierny lub przełączający, którego obciążalność wynosi 10 A@250 VAC. Przy tej obciążalności moc pobierana przez cewkę jest bardzo mała - tylko 220-290 mW w zależność od napięcia znamionowego cewki.

Przekaźnik pracuje w zakresie temperatur od -40°C do +85°C, ma niewielką masę 8 g przy wymiarach 28,5×10×12,5 mm. Uwagę zwraca ponadto wytrzymałość elektryczna 5 kV między stykami i cewką oraz 8-milimetrowa przerwa izolacyjna (creepage). Przekaźnik spełnia normy VDE 0700 i 0631 w zakresie jakości izolacji.

HFD23 - to przekaźnik sygnałowy, o obciążalności 1 A@30 VDC i z jednym stykiem przełączającym. Ma wymiary 12,5×7,5×10 mm, wagę 2,2 g i jest wykonywany z cewką o napięciu znamionowym już od 1,5 V, pobierającą tylko 150 mW.

HFE18 to seria kompaktowych (78×69 ×59 mm dla wersji 300 A) przekaźników dużej mocy. Pracują z wysoką wartością napięcia stałego, do nawet 450 VDC i z prądem do 300 A, czyli maksymalna moc przełączeniowa może sięgać 750 kVA. Przekaźniki te charakteryzują się niewielką mocą pobieraną przez cewkę, do 4 W i mają wysokiej jakości izolację pomiędzy cewką a stykami - 2,5 kV.

Są przeznaczone do aplikacji transportu szynowego, aplikacji energii odnawialnej, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i podobnych. Zawierają pojedynczą parę styków o trwałości elektrycznej do 8000 przełączeń sygnałów o mocy maksymalnej.

Jak wiadomo w sytuacji przekaźników komutujących wysokie napięcie stałe dużym problemem jest łuk elektryczny, który nie gasi się naturalnie wraz z przechodzeniem napięcia przez zero, tak jak odbywa się to w przypadku napięcia przemiennego. Stąd producenci stosują różne układy gaszenia łuku, zapobiegające natychmiastowej degradacji styków. Przekaźniki z rodziny HFE18 zawierają ceramiczną komorę wypełnioną mieszaniną azotu i wodoru zapobiegającą utlenianiu styków i utrudniającą zapalenie łuku elektrycznego.

Micros Sp. j. W. Kędra i J. Lic
www.micros.com.pl

Zobacz również