Przekaźniki półprzewodnikowe do wymagających aplikacji

| Technika

Kudom to renomowany dalekowschodni producent przekaźników półprzewodnikowych typu SSR (Solid State Relay). Firma istnieje na rynku od 1971 roku, sprzedaje swoje produkty na całym świecie i wyróżnia się imponującym portfolio produktów oraz wysoką jakością. Przekaźniki Kudom spełniają wymagania wielu norm branżowych, jak np. ISO9001:2008, ISO14001:2004 & OHSAS18001:2007, UL, TUV, CE, CCC, i są stosowane w najbardziej wymagających aplikacjach energoelektroniki i przemysłu.

Przekaźniki półprzewodnikowe do wymagających aplikacji

W ofercie firmy dostępnych jest blisko 500 różnych typów przekaźników, dzięki czemu projektant ma możliwość dobrania elementu dokładnie pasującego do wymagań nakładanych przez aplikację. Uzupełniają je akcesoria, radiatory, obudowy, systemy montażowe na szynę, podstawki i podobne elementy. W poniższym artykule prezentujemy przegląd oferty tego producenta.

Przekaźniki przemysłowe średniej mocy

Największą część tworzą przekaźniki dużej mocy przeznaczone do montażu wewnątrz obudowy (seria KSI). Są one umieszczone w obudowie prostopadłościennej, którą przykręca się do chassis i która w swojej górnej części ma na obrzeżu rozmieszczone śrubowe zaciski pozwalające na podłączenie przewodów.

W ten sposób zapewniony jest właściwy kontakt elektryczny (od góry) i poprawne chłodzenie przekaźnika (przez dolną ściankę do chassis lub radiatora). Wielkość obudowy zależy od parametrów elektrycznych konstrukcji. Im większy przekaźnik, tym jego obciążalność jest większa.

Na górnej powierzchni odbudowy poza końcówkami w wielu typach znajduje się też dioda LED sygnalizująca pracę przekaźnika, co ułatwia diagnostykę instalacji.

Przekaźniki półprzewodnikowe pracują z przemiennym napięciem sieci o 230 lub 400 V. Ich obciążalność dla grupy małej mocy zawiera się od 10 do 25 A. Obciążenie jest załączane w zerze lub w dowolnym momencie, a napięcie sterujące może wahać się w dość dużym zakresie, od 4 do 32 VDC, co ułatwia aplikację w układach automatyki, gdzie napięcia sterujące wahają się w dość szerokim zakresie.

Przekaźniki wyższej mocy

Poza końcówkami śrubowymi pod oczka konektorów są też wersje przeznaczone do montażu wsuwek. To samo dotyczy pracy z napięciami wyższymi niż 400 VAC, bo w ofercie Kudom można znaleźć wykonania do 660 VAC, które przeznaczone są do pracy w układach energoelektroniki, transporcie szynowym lub też w aplikacjach, gdzie pojawiają się duże przepięcia.

Zakresy maksymalnych prądów sięgają 125 A (seria KSI). Przekaźniki wyższej mocy mają też obwody wykonawcze zabezpieczane przed przepięciami za pomocą warystorów lub zawierają obwód gasikowy RC. Są również wykonania z przyłączem osłoniętym ramką z tworzywa sztucznego, która ogranicza dostęp do elementów metalowych i ogranicza możliwość zwarcia lub porażenia.

Przekaźniki o dwóch wyjściach i trójfazowe

Do bardziej złożonych aplikacji oraz do pracy w sieciach trójfazowych przeznaczone są specjalne wykonania, w których obwody wyjściowe zostały zdublowane lub zawierają trzy elementy wykonawcze sterowane jednocześnie (serie KSR i KSQ). Opcjonalne elementy te mają wbudowane układy blokujące pracę przy braku napięcia jednej fazy, co przydaje się w aplikacjach, gdzie przekaźnik steruje silnikami.

W takiej sytuacji brak jednej fazy może spowodować uszkodzenie silnika. Inne wykonania mają zabezpieczenia temperaturowe oraz wyjście sygnału alarmowego uaktywniane, gdy obwody zabezpieczające są aktywne.

Przekaźniki DC

Przekaźniki na napięcie przemienne mają obwód wyjściowy zbudowany z wykorzystaniem triaków lub tyrystorów (serie KSJ, KSR). Wersje na napięcie stałe bazują na tranzystorach MOSFET i IGBT. Od strony mechanicznej są identyczne. Znamionowe napięcia pracy zawierają się między 30 a 1200 V, prądy od 10 do 200 A. Są też wersje dwuwyjściowe.

Przekaźniki do zmiany kierunku wirowania silników

W ofercie firmy Kudom znajdują się też specjalne wersje przekaźników jednofazowych i trójfazowych przeznaczonych do zmiany kierunku wirowania silników indukcyjnych (KMx). W prostych rozwiązaniach taka operacja dokonywana jest przez przełączanie uzwojeń zapewniające zmianę kierunku wirowania pola magnetycznego na przeciwny. Przekaźniki te mają funkcjonalność dopasowaną do tego zadania i są dostępne w wielu wariantach prądów i napięć maksymalnych.

Przekaźniki do regulacji fazowej

O ile tradycyjne przekaźniki służą do załączania odbiorników metodą włącz-wyłącz, wersje z regulacją fazową są elementem wykonawczym dla regulatorów sterujących ciepłem, obrotami silnika lub oświetlenia żarowego (serie KR, KW, KY). Sygnał sterujący zmienia tutaj kąt załączenia triaka lub tyrystora i zmienia wartość średnią mocy docierającej do odbiornika.

Przekaźniki dla elektroniki

Oddzielną grupę przekaźników półprzewodnikowych stanową wersje dla elektroniki (KSx). Od poprzedników odróżniają się one przede wszystkim obudową, która ma kształt niewielkiego prostopadłościanu o wielkości przypominającej duży kondensator lub przekaźnik elektromagnetyczny. Drugą cechą wyróżniającą te elementy są drutowe wyprowadzenia pozwalające na montaż na płytce drukowanej. Przekaźniki pracują z napięciem sieci AC 230-440 VAC i mają prąd maksymalny rzędu 1-5 A. Załączają w zerze lub w dowolnym momencie, a ich napięcie sterujące wynosi 5, 12 lub 24 V.

Warianty obejmują obudowę montowaną pionowo i płaską poziomą. Są też wersje, w której zrezygnowano z zalewania do prostopadłościanu i mają one postać płytki oblanej żywicą (lekkie).

Równolegle do wersji na napięcie przemienne w ofercie Kudom są równoważne wykonania na napięcie stałe. Są one dostępne w identycznych obudowach, niemniej mają szerszy zakres dopuszczalnych napięć i prądów, od 30 do 400 V i do 20 A. Przekaźniki z tej grupy mogą być także montowane w adapterach pozwalających na montaż ich na szynie DIN (KSD).

Szeroki asortyment przekaźników, wysokie maksymalne parametry napięciowe i prądowe oraz wbudowane obwody zabezpieczające pozwalają użyć przekaźników SSR w wielu aplikacjach, które do tej pory były zarezerwowane dla tradycyjnych wersji elektromagnetycznych. Przekaźniki SSR firmy Kudom są trwałe i niezawodne oraz warte wypróbowania.

Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
www.mornsun-power.com

Zobacz również