Poznaj jednofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

| Technika

W porównaniu do 60-letniej historii Relpolu przekaźniki czasowe to relatywnie produkt nowy, mimo że w ofercie firmy są one już od około 20 lat. Wszystko zaczęło się od przekaźnika PIR15, znanego także na rynku jako COM3, który do dzisiaj jest w sprzedaży. Niemniej aktualna oferta tych komponentów obejmuje aż kilkadziesiąt typów. Przekaźniki czasowe realizują ponad 40 funkcji czasowych, są dostępne w różnych obudowach oraz wersjach o różnych napięciach zasilania. Ta ogromna różnorodność sprzyja popularyzacji na rynku i zapewnia szerokie możliwości aplikacyjne w wielu dziedzinach techniki.

Poznaj jednofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Koncepcyjnie przekaźnik czasowy składa się z obudowy, elektroniki sterującej bazującej na mikrokontrolerze oraz w roli elementu wykonawczego na wyjściu jest przekaźnik elektromagnetyczny. W tym zastosowaniu wykorzystywane są przekaźniki RM84 i RM85. Są to bardzo niezawodne komponenty, których styki wykonane zostały z materiału AgSnO2 (srebro z tlenkiem cyny), dającego pewność działania i dużą trwałość przy sterowaniu obciążeniem indukcyjnym. Stop ten ma niską tendencję do spawania i przepalania styku, zapewnia wysoką odporność na erozję przy wysokiej liczbie przełączeń.

Nowe jednofunkcyjne przekaźniki czasowe z serii RPC zapewniają następujące możliwości sterowania:

  • pozwalają na ustawienie 8 zakresów czasowych od 1 s do 10 dni,
  • realizują płynne nastawy czasowe od 0,1 do 1× zakres czasowy,
  • są zasilane napięciem sieci 230 VAC i mają uniwersalne napięcie wejściowe i napięcie sterowania 12...240 VAC/DC oraz 230 VAC,
  • są produkowane w obudowie do montażu na szynie DIN o szerokości modułu instalacyjnego o szerokości 17,5 mm,
  • ich obciążenie w zależności od typu wynosi 1×16 A lub 2×8 A.

Czas oraz zakres odczytywane są w trakcie pracy przekaźnika, a nastawione wartości mogą zostać zmodyfikowane w dowolnym czasie.

Realizowane funkcje czasowe

Na rysunkach zostały przedstawione szczegółowe definicje funkcji realizowanych przez poszczególne typy przekaźników:

E - opóźnione załączenie. Włączenie napięcia zasilania U rozpoczyna odmierzanie nastawionego czasu T - opóźnienia załączenia przekaźnika wykonawczego R. Po odmierzeniu czasu T przekaźnik wykonawczy załącza się i pozostaje załączony do momentu wyłączenia zasilania U.

Wu - załączenie na nastawiony czas. Włączenie napięcia zasilania U powoduje natychmiastowe załączenie przekaźnika wykonawczego R na nastawiony czas T. Po odmierzeniu czasu T przekaźnik wykonawczy wyłącza się.

Bp - symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od przerwy. Włączenie napięcia zasilania U rozpoczyna pracę cykliczną od odmierzenia czasu T i wyłączenia przekaźnika wykonawczego R. Po tym następuje załączenie przekaźnika wykonawczego na czas T. Praca cykliczna trwa do momentu wyłączenia zasilania.

Funkcjonalność

Realizacja funkcji przekaźników jednofunkcyjnych polega głównie na ustawieniu i regulacji czasu T. Wielkość nastawy oraz zakresu mogą być odczytywane w trakcie pracy przekaźnika. Oczywiście nastawione wartości mogą zostać zmodyfikowane w dowolnym momencie. Ponadto warto zwrócić uwagę na użyteczne drobiazgi:

  • dioda zasilania, gdy czas nie jest odmierzany, świeci światłem ciągłym. W trakcie odmierzania czasu T dioda pulsuje z okresem 500 ms i wypełnieniem 50%,
  • przekaźnik jest wyzwalany napięciem zasilania,
  • dla wersji RPC-...-A230 dopuszczalne jest zasilanie napięciem przemiennym 48...63 Hz o wartościach 207...253 V,
  • zasilanie modelu RPC-...-UNI może być dokonane napięciem stałym lub przemiennym 48...63 Hz o wartościach 10,8...264 V.

Nowe przekaźniki jednofunkcyjne mają 8 zakresów czasowych. Silną ich stroną jest niski pobór mocy zasilającej oraz duża obciążalność, która w zależności od typu wynosi 1×16 A lub 2×8 A. Solidny zaczep do montażu na szynie 35 mm doskonale stabilizuje mechanicznie element. Uniwersalne i wysokiej jakości terminale połączeniowe pozwalają na obsługę wkrętakiem krzyżakowym lub płaskim.

Dwie wersje, z zasilaniem 230 VAC oraz uniwersalne 12-240 VAC/DC pozwalają na zastosowanie w wielu aplikacjach. Wszystkie produkty charakteryzuje jednolite wzornictwo wspólne dla przekaźników w obudowach modułowych i przekaźników przemysłowych.

Na koniec warto dodać, że w ofercie Relpolu znaleźć można wiele innych przekaźników czasowych tj. wielofunkcyjne, z regulacją dwóch czasów, przekaźnik czasowy do układów gwiazda-trójkąt. Jest w czym wybierać.

Relpol
www.relpol.com.pl

Zobacz również