Przyciski, klawiatury i stacyjki - przegląd nowości firmy Apem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Francuska firma Apem to producent wysokiej jakości podzespołów elektromechanicznych przeznaczonych do zastosowań w przemyśle, motoryzacji i medycynie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma nowościami produktowymi z jej oferty.

Przyciski, klawiatury i stacyjki - przegląd nowości firmy Apem

Klawiatura KP6 CANbus

Fot. 1. Klawiatura KP6 z magistralą CANbus

Klawiatura KP6 firmy Apem przeznaczona jest do pracy w aplikacjach transportowych: maszynach rolniczych i pojazdach oraz systemach transportu wykorzystywanym w logistyce towarów i przemyśle. Wykonana jest w postaci 6-przyciskowego modułu gotowego do wciśnięcia w prostokątny otwór wykonany w płycie montażowej lub desce rozdzielczej.

Działanie przycisków jest wyraźnie wyczuwalne dla obsługi, a stan poszczególnych obwodów jest dodatkowo sygnalizowany świetlnie na kilka sposobów, poprzez podświetlenie każdego przycisku 1-3 diodami oraz osobno całego panelu. Przyciski mają dużą trwałość przekraczającą 1 mln cykli, a cała konstrukcja jest ekranowana. Opcjonalnie cały moduł może być uszczelniony przez producenta (IP65) od strony frontowej, symbole opisu przycisków można wybierać z szerokiej palety znormalizowanych opisów motoryzacyjnych lub też zamówić wersję indywidualną.

Klawiatura komunikuje się z resztą instalacji za pomocą standardowej magistrali motoryzacyjnej CAN (J1939). Na tylnej ściance znajduje się 6-pinowe złącze MQS, za pomocą którego podawane jest zasilanie (12-24 V) i linie danych. Maksymalny pobór prądu przy pełnym podświetleniu sięga 200 mA (10 mA bez podświetlenia).

Obudowa klawiatury jest wykonana z poliamidu, a klawisze z silikonu. Zakres temperatur pracy to -30...+70°C, a wymiary modułu 50×80×17,6 mm.

Nowe opcje diod serii Q22 i QH

Fot. 2. Kontrolki Q22 i QH

Rodzina kontrolek LED Q22 firmy Apem o średnicy 22 mm została rozszerzona o nowe wersje wyposażone w kołnierze z anodyzowanego aluminium, korpus ze stali nierdzewnej i dyskretne podświetlenie, które zapewnia ukrycie symbolu opisującego funkcję do momentu, kiedy zostanie ono załączone. Część zawierająca symbol i podświetlanie wykonana została z poliwęglanu.

Kontrolki te mają odporną środowiskowo (IP67) i mechanicznie konstrukcję, będącą jednocześnie atrakcyjną wizualnie. Producent połączył w jednym produkcie dwa sprzeczne wymagania, a więc to, żeby produkt był standardowy i dostępny z półki z wymaganiem zakładającym możliwość indywidualizacji.

Kontrolki dostępne są w wielu opcjach napięciowych (do 28 VDC) i kolorach iluminacji, w tym także wersje migające.

Druga rodzina kontrolek QH jest teraz oferowana z podświetleniem RGB, które uzupełnia dotychczasowe rozwiązania 1- i 2-kolorowe. Elementy te mają szczelną konstrukcję z IP67 i są podświetlane za pomocą 12 diod o dużej jasności pozwalających na dowolny, w tym zmienny kolor iluminacji. Kontrolki QH mogą być integrowane z przyciskami o średnicy 16, 19 i 22 mm i mają postać pierścienia nakładkowego, który montuje się do płyty czołowej. Napięcie zasilające kontrolkę wynosi 12...24 V a pobór prądu 20 mA.

Stacyjki z serii LK

Fot. 3. Stacyjki LK

Stacyjki LK przeznaczone są do montażu na płytach czołowych urządzeń przemysłowych, maszyn i pojazdów w 19- mm otworze o ściętych bokach, co zapobiega obracaniu się elementu.

Pozwalają na wybór kluczem od jednej do 4 pozycji stabilnych oraz są dostępne w wersji mieszanej z pozycjami stabilnymi i chwilowymi, dla których kluczyk cofa się po puszczeniu. Pełny asortyment obejmuje kilkanaście wykonań, w tym wersje z jedną parą styków i przełączające.

Stacyjki pracują w zakresie temperatur -30°C...+85°C i mają obudowę wykonaną ze stopu cynkowego pokrytą niklem (także w wersji czarnej matowej). Obciążalność sięga 4A @ 125 VAC lub 28VDC, 2A @ 250 VAC, a trwałość mechaniczna to 6000 cykli.

Eltronika sp. z o.o.
www.eltronika.pl