Poniedziałek, 20 marca 2017

Przełączniki, przyciski i klawiatury - jakość i wzornictwo gwarancją rynkowego sukcesu

Przełączniki, przyciski i klawiatury to grupa popularnych podzespołów, łączących w całość wiele branż i aplikacji i będących najważniejszym ogniwem interfejsu człowiek-maszyna w technice. Wprawdzie zmiany technologiczne prowadzą powoli do ograniczenia zapotrzebowania na klasyczne klawiatury i elementy przełączające, niemniej rozwój przemysłu elektronicznego i liczby krajowych producentów elektroniki oraz stały trend elektronizacji niemalże każdej dziedziny techniki powodują, że wypadkowe zapotrzebowanie na elementy elektromechaniczne stale wzrasta.

Przełączniki, przyciski i klawiatury - jakość i wzornictwo gwarancją rynkowego sukcesu

Duży asortyment, wielu dystrybutorów, mnóstwo marek i brak jednolitego i jednoznacznego systemu oznaczeń utrudniają dokonywanie wyborów, a nawet orientację w ofertach handlowych poszczególnych firm. Producenci przez cały czas modyfikują też oferowane komponenty, wprowadzając nowe wykonania mechaniczne tak, aby były one dopasowane do aktualnych potrzeb, co niestety nie sprzyja poprawie tej orientacji.

Z uwagi na to powracamy do tej tematyki, analizując zmiany, jakie zaszły w ostatnich trzech latach i przyglądając się nowym trendom rynku komponentów elektromechanicznych.

Piotr Jasiński

Dacpol

  • Jakie nowości pojawiają się w technologii rozwiązań przełączających?

W technologii przełączników i przycisków w klasycznym rozumieniu jako elementów elektromechanicznych zmienia się niewiele. W skrócie można powiedzieć, że wszystko zostało już wymyślone i dalej iść się nie da. Oczywiście przyglądając się dokładnie produkcji, można zauważyć wprowadzanie nowych materiałów lepiej spełniających wymagania.

Mogą to być materiały tańsze w celu ograniczenia kosztów wytwarzania albo materiały są pod jakimś względem lepsze - mające szerszy zakres temperaturowy, większą wytrzymałość, itp. Dotyczy to zarówno materiałów korpusów, elementów mechanicznych, jak i elektrycznych. Jednak trudno mówić tutaj o innowacyjności. Mimo wszystko czołowi producenci przycisków i przełączników cały czas ulepszają swoje produkty pod względem niezawodności, wytrzymałości, zwiększenia stopnia ochrony IP itd.

  • Czy prostota aplikacyjna nie powoduje tego, że konstruktorzy lekceważą nieco elementy elektromechaniczne i nie poświęcają doborowi wystarczającej uwagi?

Elementy elektromechaniczne, takie jak przełączniki, nie są wbrew pozorom tak prostą sprawą, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Oczywiście są one często zaniedbywane przez konstruktorów, ale coraz częściej również do nich przykłada się większą wagę. Jako elementy kontaktu z użytkownikiem przełącznik musi być trwały, pewny i zapewniać komfort użytkowania.

Niewielka inwestycja w lepszej jakości przełącznik o wyższym stopniu ochrony IP i lepszej wytrzymałości wpływa pozytywnie na odbiór całego urządzenia, które w ten sposób bardzo często postrzegane jest jako lepsze niż konkurencji. Można w ten sposób niewielkim nakładem kosztów zmienić kategorię rynkową produktu.

Plusy i minusy

Specjaliści sygnalizują, że wzrost kosztów wytwarzania na Dalekim Wschodzie oraz stosunkowo wysoki kurs dolara do złotówki przekłada się na wzrost cen tamtejszych produktów i zmniejsza konkurencyjność rynku azjatyckiego oraz różnicę w cenach między markowymi podzespołami renomowanych producentów a tymi najtańszymi.

Nowe rozwiązania technologiczne dodatkowo zwiększają konkurencyjność krajowych wytwórców klawiatur i poprawiają warunki działania nielicznych, ale cały czas funkcjonujących, producentów przełączników. Procesy zachodzące w globalnej gospodarce prowadzą do powolnej zmiany układu sił, w którym rejon Europy Wschodniej zyskuje na znaczeniu, a nasz kraj staje się zapleczem do produkcji specjalistycznych urządzeń o wysokiej jakości.

Ocena, jaki dla elementów elektromechanicznych okazał się 2016 rok, ma wydźwięk w przeważającej części pozytywny, co po części wynika z tego, że są one uważane za wartościowe pozycje w ofertach handlowych, a po części z sytuacji w samej branży elektronicznej. Ponad połowa pytanych specjalistów oceniła go jako dobry, co czwarty nawet był zdania, że okazał się on bardzo dobry. W porównaniu do wiadomości płynących z GUS na temat PKB, skali krajowych inwestycji lub opóźnień w funduszach unijnych dane te wydają się tworzyć jakiś inny, równoległy świat. W praktyce taki wynik bierze się stąd, że na elektronice się nie oszczędza, przeciwnie, to elektronizacja prowadzi do oszczędności, bo wiele technologii, jakie wchodzą na rynek i zapewniają korzystniejsze od strony ekonomicznej rozwiązania, bazuje na tym, że są w pełni elektroniczne. Przykładem mogą być regulatory i napędy silników.

Z odpowiedzią na pytania o obroty firmy w danej grupie asortymentowej w ankietach zawsze był kłopot, bo dla wielu firm jest to wielka tajemnica. Aby wybrnąć z tego problemu, tym razem w ankiecie ograniczyliśmy zakres pytania o wielkość sprzedaży do podania jedynie zgrubnie przedziału, wychodząc z założenia, że lepiej mieć dane przybliżone niż żadne lub statystycznie wątpliwe. Z tej przyczyny wykres zawiera zatem tylko trzy pola charakteryzujące obroty małe, średnie i duże. Na wykresie dominujące jest to pierwsze - 56% pytanych wskazało, że w ich przypadku przełączniki i klawiatury to niewielka pozycja w bilansie. Tylko co dziesiąta firma ma sprzedaż powyżej 5 mln zł rocznie i może być uznawana za dużego, wiodącego dostawcę tych podzespołów lub wyspecjalizowanego producenta. Ale w skali naszego rynku elektroniki i realiach krajowych to wcale nie jest mało!

Duża liczba zajmująca się produkcją i sprzedażą przełączników, przycisków i klawiatur dowodzi atrakcyjności biznesowej, napędzanej ogólnym rozwojem rynku elektroniki, automatyki i wzrostem liczby urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Rozwój rynku napędzają także inwestycje, modernizacje starych linii produkcyjnych, urządzeń infrastruktury, postępująca automatyzacja i obowiązki prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania oraz także rozwój usług montażu kontraktowego. Poprawia się koniunktura na rynku profesjonalnym: wojskowym, kolejowym, komunikacji bezprzewodowej.

Małgorzata Wilkosz

Micros

  • Jak wybierać dostawcę elementów elektromechanicznych? Na co zwracać uwagę przy selekcji?

Przy wyborze dostawcy należy zwrócić uwagę na jakość dostarczanych przez niego elementów elektromechanicznych. Istotne jest również dostarczenie komponentów mających zgodność z aktualnymi normami oraz posiadanie przez producenta odpowiednich certyfikatów, nowoczesnych linii produkcyjnych i stosowanie technologii, które zapewnią dostawy precyzyjnie wykonanych, niewadliwych i powtarzalnych komponentów. Istotna jest także szerokość asortymentu dostawcy, co zapewni klientowi dostawę elementów o odpowiedniej jakości, cenie i miłym dla oka wzornictwie.

Przyczyny ograniczające tempo rozwoju rynku leżą zwykle po stronie ekonomicznej: w oszczędnościach, w wysokich cenach podzespołów wynikających z cen dewiz, cen tworzyw i metali. Są to także inercyjne przyzwyczajenia klientów, silna miniaturyzacja ograniczająca miejsce dostępne dla przełączników i klawiatury, no i oczywiście interfejsy użytkownika bazujące na technologiach dotykowych.

Tabela 1, 2 i 3. Przegląd ofert krajowych dostawców przełączników, przycisków i klawiatur

Warto dodać, że te wymienione czynniki nie zmieniają się od co najmniej 5 lat i nie mają charakteru oddziaływań silnych, bo w branży panują stabilne relacje, przez co biznes w praktyce determinuje ogólny klimat w gospodarce.

Mariusz Duczek

Schurter Electronics

  • Czy ofensywa ekranów dotykowych zagraża pozycji tradycyjnych elementów elektromechanicznych?

Opierając się na doświadczeniach pionu Input Systems firmy Schurter, zauważam ewolucję preferencji klientów zamieniających rozwiązania bazujące na dużych klawiaturach na ekrany dotykowe. Największa jednak zmiana dokonuje się w przypadku samych ekranów dotykowych, gdzie maleje udział technologii rezystancyjnej na rzecz pojemnościowej.

Dla średniej wielkości klawiatur, od 12 do 25 przycisków, obserwujemy przechodzenie ku rozwiązaniom opartym na ekranach pojemnościowych. W mniejszych aplikacjach, do 10 przycisków, nadal prostota obsługi i wyraźne wrażenie "przełączania" sprawia, że klawiatura pozostaje dominująca.

Przewaga ekranów w technologii pojemnościowej jest zauważalna szczególnie w branżach automatyki związanych ze sterowaniem i kontrolą procesów oraz w branży medycznej. Jednocześnie rośnie zainteresowanie kompletnymi rozwiązaniami, które integrują interfejs użytkownika, potrzebne komponenty, wsparcie inżynieryjne i produkcyjne w jeden, końcowy produkt, do którego klient dodaje własny know-how.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również