Kontrolki Q22 Apem - jakość, trwałość i wzornictwo

| Technika

Kontrolka LED w obudowie ze stali nierdzewnej Q22 316L firmy Apem jest przeznaczona do pracy jako element interfejsu użytkownika w maszynach i urządzeniach przemysłowych, pojazdach specjalnych (w tym z napędem elektrycznym i ładowarkach takich pojazdów), windach oraz sprzęcie medycznym i wojskowym. Q22 nadaje się też do zastosowań, gdzie urządzenia są narażone na wandalizm.

Kontrolki Q22 Apem - jakość, trwałość i wzornictwo

Jest to rozwiązanie odporne na narażenia mechaniczne i środowiskowe a także dewastację, zdolne do pracy w każdych warunkach. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej 316L, a wykorzystana do podświetlenia dioda LED zapewnia widoczność nawet przy bezpośrednim oświetleniu słonecznym.

Wnętrze obudowy zostało zalane żywicą epoksydową, co zapewnia pełną szczelność (IP67 zgodnie z EN 60529) w szerokim zakresie temperatur pracy od -40 do +85ºC. Kontrolkę montuje się w płycie czołowej w otworze o średnicy 22 mm za pomocą pierścienia z dodatkowymi podkładkami ząbkowanymi zabezpieczającymi przed poluzowaniem.

Konstrukcja zapewnia równomierne podświetlenie i widoczność symbolu pod dużym kątem - nawet 100º. Cechą kontrolki Q22 jest też to, że wyświetlany symbol może nie być widoczny do momentu załączenia podświetlenia.

Asortyment kontrolek Q obejmuje kilkadziesiąt różnych wersji: płaskie oraz wypukłe, w wersji z uszczelnieniem części panelowej do IP67 oraz przy połączeniu kablowym uszczelnione żywicą epoksydową. Diody w oprawkach mogą realizować podświetlenie pojedyncze, podwójne bądź trójkolorowe. System oznaczeń pozwala w sposób prosty zidentyfikować rodzaj diody i jej otworu montażowego, odpowiednio np. Q6 to 6 mm.

Wiele dostępnych opcji

Wyświetlany symbol można wybrać spośród bogatej palety rozwiązań standardowych, niemniej firma Apem przygotowuje też wersje na indywidualne zamówienie. Kolory podświetlenia obejmują wszystkie opcje, które daje technologia LED. Dostępne są barwy: czerwona, zielona, żółta, niebieska, biała oraz wykonania dwukolorowe (czerwono-zielone), trójkolorowe (czerwono-zielone-żółte).

Sterowanie kolorem w wersjach dwukolorowych odbywa się poprzez odwrócenie polaryzacji zasilania, w wersjach trzykolorowych sterowanie dotyczy osobno koloru czerwonego i zielonego, natomiast barwę żółtą uzyskuje się poprzez załączenie kolorów czerwonego i zielonego razem.

Dostępne wersje pozwalają na zasilanie kontrolki napięciem od 5 VDC do 220 VAC (7 wersji). Podłączenie realizowane jest za pomocą przewodu o długości 200 mm, zakończonego wsuwkami konektorowymi lub do lutowania.

Obudowa może być chromowana błyszcząca, matowa szara, czarna lub złota, jako opcja jest też oferowane anodowane aluminium.

Eltronika