Zasilanie systemów magazynowania energii w gospodarstwie domowym
| Prezentacje firmowe ArtykułyZapotrzebowanie na energię elektryczną oraz rosnące wymogi w zakresie ochrony środowiska wymuszają poszukiwanie i eksploatację nowych źródeł np. słonecznych lub wiatrowych. Firma Mornsun ma w swojej ofercie komponenty, które przeznaczone są do pracy w systemach zasilania i gromadzenia energii słonecznej. Ułatwiają one wdrożenie systemów przetważania energii ze żródeł odnawialnych po stronie klienta oraz zwiększają efektywność takich systemów.
System magazynowania energii opiera się na akumulatorze, który jest ładowany w okresie mniejszego zapotrzebowania na energię oraz stanowi źródło dodatkowej mocy w godzinach szczytu lub przy braku zasilania z sieci elektroenergetycznej (funkcja awaryjnego systemu zasilania). System taki jest w stanie zrównoważyć obciążenie elektryczne, a tym samym oszczędzać koszt elektryczności gospodarstwa domowego, np. przy liczniku dwutaryfowym.
Perspektywy rozwoju rynku systemów magazynowania energii domowej są bardzo obiecujące. Łączą one nową technologię wytwarzania energii i przyczyniają się do tworzenia tzw. inteligentnej sieci energetycznej.
Struktura i komponenty systemu magazynowania energii
Istnieją dwa rodzaje systemów magazynowania: takie które podłączone są do sieci elektroenergetycznej oraz działają autonomicznie (tzw. on-grid oraz off-grid).
System składowania energii podłączony do sieci energetycznej ma strukturę mieszaną i składa się z 5 kluczowych elementów: panelu fotowoltaicznego, inwertera podłączonego do sieci elektrycznej, systemu zarządzania akumulatorem (BMS), akumulatora zapewniającego gromadzenie energii oraz obciążenia. W momencie zaniku dopływu prądu z sieci energoelektrycznej, zostaje załączony falownik.
Zasila on obiekt z paneli PV, a także z akumulatora. System działa w trzech trybach: 1 - energia słoneczna ładuje akumulator i zasila budynek, 2 - energia słoneczna wykorzystywana jest do magazynowana i zapewnia częściowo zasilanie dla budynku oraz 3 - energia słoneczna trafia tylko do akumulatora. Przykład takiego systemu przedstawiony jest na rysunku 1.
W systemie magazynowania energii niepodłączonym do sieci (off-grid) również można wyszczególnić trzy tryby działania: 1 - energia słoneczna jest gromadzona w akumulatorze oraz zasila budynek podczas słonecznych dni, 2 - energia słoneczna oraz energia zgromadzona w akumulatorze zasila budynek, 3 - energia zgromadzona w akumulatorach zasila dom w okresie słabego nasłonecznienia. System ten ma strukturę jak na rysunku 2.
Rozwiązania dla układu BMS
Bezsprzecznie to akumulator jest najważniejszym komponentem całego systemu i jego stan musi być ciągle monitorowany za pomocą systemu zarządzania baterią (BMS). Jego częścią jest sterownik akumulatora (BCU), który komunikuje się w czasie rzeczywistym poprzez magistralę CAN z jednostką monitorującą stan (BMU).
Przesyłane są informacje na temat napięć, temperatury dane na temat prądów ładowania i wyładowania. Na ich podstawie BMU przeprowadza obliczenia i wyświetla wyniki na temat stanu baterii na wyświetlaczu. BCU inteligentnie zarządza funkcjonowaniem całego systemu, a także zapewnia ochronę procesu ładowania i rozładowania odcinając obwody za pomocą przekaźników w sytuacjach niebezpiecznych.
Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa jest dobra izolacja galwaniczna pomiędzy komponentami wchodzącymi w skład systemu BMS. Główna jednostka zarządzająca jest zasilana napięciem 24 VDC, a całkowita moc pobierana przez obwody nie przekracza 5 W. Dlatego idealną przetwornicą do realizacji tego układu jest URB2405YMD-10WR3, która daje na wyjściu 5 VDC i dodatkowo pozwala na dołączenie do wyjścia kolejnych elementów zasilających jak przetwornica DC-DC F0505XT-1WR2 oraz regulator LDO 5->3,3 V niezbędny do zasilenia mikrokontrolera sterującego całością.
W całym systemie znajduje się ponadto sześć konwerterów F0505XT-1WR2, które są wykorzystywane do zasilania czterech modułów komunikacyjnych CAN, obwodu detekcji (obecności) napięcia, detektora obciążenia, a zapewniające właściwą izolację poszczególnych obwodów i bloków włączając w to moduły komunikacji. Rozdzielenie zasilania na kilka bloków oraz separacja galwaniczna pozwala zredukować zakłócenia oraz polepsza stabilność pracy całego układu.
Rozwiązania dla jednostki monitorującej pracę inwertera solarnego
Działanie inwertera współpracującego z panelem fotowoltaicznym musi być monitorowane w czasie rzeczywistym, a mikrokontroler sterujący musi mieć możliwość komunikacji i sterowania, wymagane napięcie oraz maksymalną moc systemu. Niemniej w tym przypadku komponenty monitorujące pracę wymienionych dwóch bloków mogą być zasilane z energii dostarczanej przez panel PV.
Rysunek 4 ilustruje schemat takiego systemu. Zawiera on przetwornicę izolowaną z serii LH, która jest zasilana bezpośrednio z zacisków panelu i dostarcza napięcia wyjściowego 24 V. W dalszej kolejności napięcie to jest przetwarzane przez nieizolowaną przetwornicę K7805-500R3 dającą na wyjściu 5 VDC. W układzie jest jeszcze izolowana przetwornica B0503XT-2WR2, której zadaniem jest dostarczenie napięcia pomocniczego 3,3 V do zasilania sterownika.
W układzie zastosowano także izolowany moduł transceivera komunikacyjnego zapewniający dużą szybkość transferu danych TD501D485H. Dzięki izolacji zapewniono odporność na zaburzenia EM, a także duże bezpieczeństwo działania obwodów nadajnika i odbiornika, które mogą być na różnych potencjałach masy.
Warto dodać, że w ofercie firmy Mornsun jest także izolowany sterownik bramek tranzystorów IGBT pracujących w układzie pełnomostkowym (QP12W08S-37). Ma on wbudowany zasilacz niezbędny do działania, który znacząco upraszcza projekt.
Rozwiązania dla jednostki monitorującej pracę inwertera solarnego on grid
Inwerter współpracujący z panelem słonecznym który podłączony do sieci, nazywany jest także inwerterem dwukierunkowym, gdyż pozwala gromadzić energię. Urządzenie to składa się z jednostek AC-DC, DC-DC, głównego modułu sterującego, komunikacji oraz przekaźnika obwodu obejściowego (rys. 5).
Dobierający odpowiedni konwerter AC-DC niezbędny do zasilania obwodów sterujących dla danego systemu powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę nominalną wartość zasilania dla głównej płyty sterującej oraz dla wentylatora. Przykładowa jednostka o napięciu wyjściowym 24 V, która nadaje się do takich zastosowań to LH40-10B24. Dodatkowo rekomendowane jest użycie przetwornic DC-DC R3 URB2415YMD-10WR3, która pozwala na zasilanie sterownika IGBT oraz URB2405YMD-6WR3 do zasilania głównego modułu sterowania (MCU) i modułu komunikacji.
Źródła zasilania firmy Mornsun
Przetwornice DC/DC izolowane o szerokim napięciu wejściowym:
- szeroki zakres napięcia wejściowego (4:1),
- zakres temperatur pracy: -40 do +85°C,
- izolacja galwaniczna we-wy: 1500 VDC,
- sprawność do 78%,
- pobór mocy bez obciążenia 0,12 W,
- zabezpieczenie nadnapięciowe wejścia,
- ochrona przed przepięciem i zwarciem na wyjściu,
- zgodność z CISPR22/EN55022 CLASS A bez zewnętrznych komponentów,
- spełnianie normy UL60950, EN60950 i IEC60950.
Przetwornice DC-DC izolowane o stałym napięciu wejściowym:
- pełna ochrona przed zwarciem,
- zakres temperatur pracy: -40 do +105°C,
- izolacja galwaniczna we-wy: 3000 VDC,
- niskie tętnienia w napięciu wyjściowym 50 mV,
- sprawność do 80%.
Separowane przetwornice AC/DC:
- uniwersalny zakres napięć wejściowych: 85-264 VAC/100-370 VDC,
- regulowane napięcie wyjściowe, niskie tętnienia i szumy,
- izolacja galwaniczna we-wy: 3000 VAC,
- pełna ochrona przed przepięciem i zwarciem na wyjściu,
- certyfikaty IEC60950, UL60950, EN60950,
- obudowa z tworzywa sztucznego, spełnia normę UL94V-0.
Elhurt Sp. z o.o.
www.elhurt.com.pl