Uniwersalne zasilacze programowalne

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zasilacze z serii PWX i PWR japońskiej firmy Kikusui to uniwersalne jednostki o dużych możliwościach i szerokich możliwościach aplikacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem ich możliwości.

Uniwersalne zasilacze programowalne

PWX to rodz ina zasilaczy programowalnych firmy Kikusui przeznaczona do pracy w 19-calowym stojaku rack. Urządzenie ma obudowę o niewielkiej szerokości 1 U, a dodatkowo system chłodzenia bazuje na cyrkulacji powietrza zasysanego na ściance frontowej i wydmuchiwanego z tyłu, co pozwala umieścić zasilacz między innym sprzętem bez konieczności zostawiania wolnej przestrzeni w stojaku.

Jednostki wchodzące w skład rodziny zawierają interfejsy komunikacyjne USB, RS232C oraz LAN (zgodny z LXI) pozwalają na programowanie działania. Zasilacze pozwalają na pracę w trybie wirtualnej magistrali wielokanałowej (VMCB) umożliwiającej zdalne sterowanie oraz monitorowanie działania wielu zasilaczy jednocześnie z poziomu tabletu, peceta lub smartfona. Producent dostarcza ponadto oprogramowanie o nazwie Wavy umożliwiające tworzenie sekwencji napięć, równoległego sterowania wieloma jednostkami naraz itd.

Ich maksymalna mocy wyjściowa wynosi 750 lub 1500 W, natomiast napięcie wyjściowe może być programowane na dowolną wartość z zakresu dostępnego w danym modelu, a więc 30, 80, 230 lub 650 V. Maksymalny prąd dla danego napięcia wynika z wartości mocy maksymalnej zasilacza, np. jednostka PWX1500ML o mocy 1500 W może dostarczać 80 V i 18,75 A lub 26,8 V i 56 A. Zakres dopuszczalnych napięć wejściowych to 85-265 VAC.

Zasilacze mają na wejściu korektor współczynnika mocy (PFC=0,97...0,99), rozbudowany system sterujący pozwalający nie tylko na monitorowanie pracy, ale także łączenie równoległe kilku jednostek pozwalające na zwiększenie mocy wyjściowej oraz dla zasilaczy o niższych napięciach maksymalnych także na łączenie szeregowe wyjść, rozbudowane zabezpieczenia (UVL, OVP, OCP, termiczne) oraz pamięć nastaw napięć i prądów. Jest też funkcja zdalnego sterowania, włączania zdalnego, ustawiania priorytetu itd.

Jako jeden z niewielu produktów na rynku zasilacze z tej rodziny mają możliwość regulacji rezystancji wewnętrznej. Funkcja ta umożliwia symulowanie źródeł zasilających takich jak baterie, akumulatory, ogniwa fotowoltaiczne i paliwowe.

W trybie stabilizacji napięcia (CV) ustawienie wartości rezystancji wewnętrznej powoduje zmniejszenie wartości napięcia przy wzroście poboru prądu. Na koniec warto dodać, że do opisywanej rodziny zasilaczy dostępne jest wiele akcesoriów, takich jak na przykład separator galwaniczny linii komunikacyjnych interfejsu cyfrowego. Dostępne w ramach rodziny jednostki i ich główne parametry pokazane zostały w tabeli 1.

Zasilacze PWR-01

Zasilacze z rodziny PWR-01 to nowość w ofercie Kikusui. Seria ta obejmuje 12 kompaktowych jednostek o uniwersalnym zastosowaniu i wysokiej sprawności (tabela 2). Poszczególne modele różnią się maksymalną wartością napięcia wyjściowego (L, ML, MH, and H) oraz maksymalną mocą wyjściową (400, 800 oraz 1200 W).

PWR-01 pozwalają na regulację i tworzenie obwiedni napięcia wyjściowego o dowolnym kształcie za pomocą wbudowanego w zasilacz sterownika lub przez podanie analogowego sygnału sterującego wraz z opcją wyzwalania. Funkcja ta ułatwia wykorzystanie zasilaczy do testowania działania urządzeń, np. kontroli działania zabezpieczeń.

Zasilacze z tej rodziny wyposażone są w interfejsy komunikacyjne LAN (zgodny z LXI), USB i RS232C pozwalające na wykorzystanie tych jednostek w systemach pomiarowych, na zdalne sterowanie działaniem oraz monitoring przez sieć.

Zasilacze umieszczone zostały w niewielkich obudowach zawierających gniazda połączeniowe na przedniej ściance. Mogą być zasilane napięciem przemiennym z sieci o napięciu 85-265 VAC.

Parametry napięcia wyjściowego ustawia się za pomocą przycisków i pokręteł umieszczonych na panelu czołowym a nastawy (do trzech wielkości) pokazane są na dużym wyświetlaczu cyfrowym LED. Pamięć zasilacza pozwala na przechowywanie i łatwe przywoływanie ustawionych wcześniej konfiguracji (napięcie, prąd, poziomy zabezpieczeń OVP, OCP, UVL).

Funkcjonalność zasilacza podnosi możliwość ustawienia rezystancji wewnętrznej, rozbudowane i wszechstronne zabezpieczenia, możliwość zaprogramowania opóźnienia załączenie i wyłączenia napięć, miękki start i inne.

Meratronik
www.meratronik.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie