Arrow Electronics - szeroka oferta, najlepsze marki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Arrow Electronics ma jedną z najszerszych na rynku ofert w zakresie zasilaczy AC/ DC oraz przetwornic DC/DC. Firma współpracuje z wieloma producentami, dzięki czemu jest w stanie proponować różne rozwiązania i dobierać zasilacze najlepiej odpowiadające wymaganiom klienta. Arrow ma jeden z największych magazynów komponentów na świecie i sprawny system logistyczny zapewniający szybką realizację zamówień, zarówno do prototypowania, jak i produkcji seryjnej. Dodatkową korzyścią współpracy z Arrow Electronics jest własna fabryka zasilaczy, projektująca rozwiązania szyte na miarę zgodnie z oczekiwaniami klienta oraz zapewniająca modyfikowane zasilacze seryjne.

Arrow Electronics - szeroka oferta, najlepsze marki

Od wielu lat Arrow Electronics wspiera swoją wiedzą i doradztwem technicznym różne aplikacje przemysłowe, kolejowe, medyczne oraz oświetlenia LED. Jednym z czołowych producentów zasilaczy w ofercie Arrow Electronics jest TDK Lambda, oferująca zasilacze AC/DC, przetwornice DC/DC, zasilacze programowalne oraz filtry EMC.

Duża funkcjonalność

Klienci z obszaru przemysłowego coraz częściej wymagają od zasilaczy realizacji funkcji Active Sharing oraz Hot Swap. Pozwalają one na wymianę zasilacza bez przerywania pracy systemu, zapewniając równomierny podział mocy pomiędzy kilkoma połączonymi równolegle jednostkami. Przykładem takiego rozwiązania są zasilacze SWS1000L, które mogą być połączone równolegle po kilka sztuk.

Dodatkowo, tego typu zasilacz może być wykorzystany w systemach skalowalnych, a więc takich, gdzie moc zasilania można zwiększać w razie potrzeby. Do realizacji takich funkcji wykorzystywany jest interfejs komunikacyjny PMBus (Power Management Bus), który pozwala użytkownikowi pojedynczą komendą na konfigurację napięcia wyjściowego, sprawdzenie temperatury czy prędkości wentylatora oraz monitorowanie operacji.

Przykładem wykorzystania tej funkcji jest seria modułowych zasilaczy QM5 oraz QM7 o mocy 700 i 1500 W. Poza łączem komunikacyjnym atutem tych jednostek jest bardzo cicha praca. Zasilacze te nadają się do zasilania urządzeń medycznych - mają pełną izolację medyczną MOPP (Means of Patient Protection). Jakość izolacji potwierdzają certyfikaty medyczne oraz przemysłowe, które pozwalają na zastosowanie ich w szerokiej gamie aplikacji profesjonalnych.

Poza wymienionymi jednostkami ostatnio pojawiły się nowe wersje o mocy wyjściowej 700 i 1200 W. Zasilacze te zostały umieszczone w obudowie o wymiarach 127×63,3×270 mm i mają zakresy napięć wejściowych 150-264 VAC (1200 W) oraz 90-264 VAC (700 W). Z ich wykorzystaniem można stworzyć systemy dostarczające do 12 napięć z zakresu od 2,8 do 61,6 V.

Cicha praca dzięki chłodzeniu pasywnemu

Dla inżynierów projektujących urządzenia przeznaczone do pracy w miejscach, gdzie z różnych przyczyn nie można korzystać z chłodzenia za pomocą wentylatora, oczywistym wskazaniem jest seria zasilaczy PFE TDK-Lambda w obudowie typu brick. Jej główne cechy to szeroki zakres napięcia wejściowego zasilaczy, regulowane napięcia oraz szeroki zakres dostępnych mocy od 300 do 1000 W, które pozwalają stosować ją w wielu aplikacjach.

Z kolei dostępna na rynku rodzina konwerterów AC/DC CUS150M w wersji bez obudowy (open frame) może pracować w temperaturze do 80ºC bez konieczności stosowania wymuszonego chłodzenia. Niemniej w ramach serii dostępna jest również opcjonalna wersja chłodzona wentylatorem montowanym od góry, dla której można uzyskać pełną moc wyjściową nawet przy dużej temperaturze otoczenia. Zasilacze te dostępne są w czterech wykonaniach mechanicznych i mocy wyjściowej do 150 W. Są one przeznaczone do tworzenia instalacji w klasach I oraz II.

Napięcie wyjściowe zasilaczy CUS-150M wynosi 12, 24 i 48 V, a w przygotowaniu są wersje 15, 18, 28 oraz 36 V. Konwerter ten ma szeroki zakres napięć wejściowych od 85 do 264 VAC i wysoką sprawność do 94%. Jego pobór mocy bez obciążenia jest poniżej 500 mW, a dodatkowym atutem jest wzmocniona izolacja wytrzymująca 4000 VAC (spełniająca 2×MoPP) oraz dostępne certyfikaty bezpieczeństwa.

Zasilacze na szynę DIN

W ofercie TDK-Lambda nie mogło oczywiście zabraknąć popularnych jednostek na szynę DIN. Wśród takich konwerterów na uwagę zasługuje rodzina o oznaczeniu DRF/HL. Jej cechą szczególną jest szeroki zakres napięć oraz dostępne certyfikaty IECEx/ATEX i DNV, które umożliwiają zastosowanie w wymagających aplikacjach stref zagrożonych wybuchem oraz na jednostkach morskich. Zasilacze te mają zakres napięć wejściowych 85-265 VAC i są produkowane w kilku wersjach mocy: 120/240/480 W.

Zasilacze programowalne do systemów ATE

TDK Lambda wytwarza także specjalistyczne zasilacze programowalne przeznaczone do pracy w systemach pomiarowych, testerach ATE i laboratoriach. Ostatnio oferta w tym obszarze powiększyła się o przełomowy model GENESYS+ mieszczący się w obudowie o wysokości 1 U i przeznaczony do montażu na stojaku 19".

Jego moc sięga 5 kW przy ciężarze mniej niż 7 kg - to mniej niż połowa masy porównywalnych produktów. Dostępnych jest pięć wersji napięciowych: 0-10 V / 500 A, 0-20 V / 250 A, 0-30 V / 170 A, 0-300 V / 17 A i 0-600 V / 8,5 A. Urządzenia mogą pracować w trybach stałego prądu, stałego napięcia lub stałej mocy.

Marcin Kowal
Arrow Electronics Poland

www.arroweurope.com

Zobacz również