Hermetyzacja elektroniki – zakup urządzenia czy zlecenie usługi?

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

W produkcji komponentów elektrycznych/elektronicznych mamy bardzo często do czynienia z koniecznością ich hermetyzacji. Powodów takiego stanu rzeczy oczywiście jest wiele np.: poprawa właściwości izolacyjnych, odporności na niekorzystne warunki środowiska pracy, polepszenie odprowadzania ciepła, jak również stworzenie zwartej obudowy lub ochrona własności intelektualnej.

Hermetyzacja elektroniki – zakup urządzenia czy zlecenie usługi?

W powyższych przypadkach wiele firm na początkowym etapie życia produktu (ale nie tylko) spotyka się z problemem poprawnej realizacji tego procesu. Zakup odpowiedniego sprzętu nie daje się uzasadnić ekonomicznie przy krótkich seriach. Z drugiej strony proste „zalewanie z kubka" często nie gwarantuje pożądanych efektów. Podczas takich prac materiał ulega np. napowietrzeniu, które w większości przypadków jest niestety bardzo niekorzystne. Ponadto podczas tworzenia próbki bardzo łatwo o pomyłki w proporcjach mieszania lub w ilościach dozowanego materiału itp. Niejednokrotnie materiał, który ma być użyty, charakteryzuje się krótkim czasem otwartym, wysoką lepkością oraz wymaga intensywnego mieszania, co zupełnie eliminuje możliwość ręcznego przetwarzania. Jeśli do pożądanych właściwości mieszaniny dodamy niską lepkość materiału, całe zadanie komplikuje się jeszcze bardziej. Poszczególne składniki wymagają wtedy podgrzania, a podgrzany materiał przeważnie szybciej reaguje, co ostatecznie powoduje utwardzanie w krótszym czasie.

Podobnie złożonym procesem jest wykonywanie tzw. wylewanych uszczelnień lub nanoszenie linii kleju. Realizacja tej czynności ręcznie jest jeszcze bardziej skomplikowana i narażona na błędy. Oprócz konieczności przygotowania materiału o właściwych parametrach należy go wydozować na docelowy produkt w określonych miejscach i czasie. Skutek ewentualnych błędów niestety jest bardzo kosztowny. Wadliwie zahermetyzowanych komponentów praktycznie nie da się już odzyskać i całość przeważnie wymaga utylizacji. Reasumując, wszystkie te właściwości utrudniają realizację takiego procesu i zastosowanie urządzeń np. firmy APCom znacznie ułatwi całą operację.

Zlecenie usługi

W takich sytuacjach warto rozważyć usługę kontraktową w tym zakresie. Po ustaleniu oczekiwanych parametrów oraz warunków współpracy cała operacja sprowadza się do dostarczeniu produktów i materiału. Jak zatem wybrać potencjalnego wykonawcę usług, aby zminimalizować ryzyko? Wykonawca niewątpliwie musi mieć wiedzę techniczną i odpowiedni sprzęt do zrealizowania takiego procesu. Dobrze też, aby dysponował różnymi urządzeniami w przypadku konieczności wprowadzenia zmian. Może się zdarzyć, że pozornie oczywisty proces będzie wymagał nieco więcej zabiegów. Przykładowo, początkowo należy ustalić, czy materiał trzeba mieszać dynamicznie, czy statycznie. Materiał o niższej lepkości wykazuje lepsze wypełnianie wszystkich przestrzeni, co powoduje, że warto podgrzać go chociaż o kilkanaście stopni. Niekorzystnym zjawiskiem, które należy uwzględnić, jest fakt, że po takim podgrzaniu nagle sedymentacja zaczyna być uciążliwa i materiał trzeba mieszać i cyrkulować itd. itp. Tych wszystkich kruczków zleceniodawca przeważnie nie zna w pierwotnej fazie procesu.

Oferta APCom

Firma APCom oferuje usługi zalewania i hermetyzacji. Jako producent urządzeń dozujących siłą rzeczy dysponuje szeroką wiedzą techniczną i doświadczeniem zebranym podczas wielu, bardzo różnych wdrożeń. Posiadamy sprzęt pozwalający na przetwarzanie praktycznie każdego materiału z grupy epoksydów, silikonów, poliuretanów i akryli. Nasz zespół techniczny pomoże przygotować dowolny proces. Kolejną zaletą kontraktowania w firmie APCom jest pewność, że jeśli skala produkcji wzrośnie i opłacalny będzie zakup urządzenia, mamy pewność, że nabyty sprzęt będzie od pierwszego dnia działał zgodnie z oczekiwaniami i spełniał wymagania techniczne.

 

APCom
tel. 32 360 32 96
https://www.apcom.pl

Zobacz również