14-funkcyjny przekaźnik czasowy RPC-1MC-UNI firmy Relpol

| Automaticon 2018 Artykuły

W wielu instalacjach budynkowych i automatyki przemysłowej można spotkać się z potrzebą zastosowania przekaźnika czasowego. Do takich obszarów zastosowań firma Relpol proponuje klientom kilka nowych typów czasowych przekaźników wielofunkcyjnych. Jednym z przykładów jest przekaźnik RPC-1MC-UNI. Jest to element sterujący, który może być zastosowany w wielu aplikacjach przemysłowych. Na tle innych przekaźników czasowych wyróżnia go duża funkcjonalność.

14-funkcyjny przekaźnik czasowy RPC-1MC-UNI firmy Relpol

Przekaźnik ten realizuje funkcje czasowe znane z wcześniejszych rozwiązań, które mogą być rozszerzone o funkcje Stop (S) i Reset (R) do wyboru w zależności od wymagań procesu.

Funkcje Stop

Funkcja Bi(S)

 • E(S) - opóźnione załączenie z załączaniem odmierzania czasu zestykiem S (Stop),
 • Wu(S) - załączanie na nastawiony czas z zatrzymaniem odmierzania czasu przez zamknięcie zestyku S (Stop),
 • Bi(S) - symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (Stop),
 • Bp(S) - symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od przerwy z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (Stop).

We wszystkich tych funkcjach, gdy zestyk sterujący S zostanie zamknięty, odmierzanie czasu zostaje wstrzymane aż do momentu, gdy zestyk sterujący zostanie otwarty. Otwarcie zestyku S uruchamia dalszą realizację programu czasowego.

Funkcja Stop może być z powodzeniem stosowana do sterowania taktem pracy w liniach produkcyjnych. Można w tym przypadku zastosować właśnie przekaźnik RPC-1MC-UNI i jego funkcję Bi(S) pracy cyklicznej rozpoczynającą się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S. Linia produkcyjna pracuje wówczas w równych cyklach czasu pracy i przerwy.

Pracownicy mają dodatkową możliwość zatrzymania jej działania, gdy zaistnieje taka potrzeba. Zatrzymanie nie ma wpływu na nastawiony czas pracy cyklicznej. Przy ponownym uruchomieniu następuje dokończenie odmierzenia nastawionego czasu.

Główne cechy przekaźnika RPC-1MC-UNI:

 • styki AgSnO2 odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi,
 • obciążenie znamionowe: 16 A/250 VAC
 • wysokiej jakości złącza - zaciski przekaźników wyposażone w uniwersalną śrubę,
 • wysoki poziom niezawodności - najwyższa jakość zastosowanej elektroniki,
 • niski pobór mocy wpływający na oszczędność energii elektrycznej,
 • uniwersalne napięcie zasilające 12...240 VAC/DC

Funkcje Reset

Funkcja Wu(R)

 • E(R) - opóźnione załączenie z funkcją Reset,
 • Wu(R) - załączenie na nastawiony czas z funkcją Reset,
 • Esa(R) - opóźnione załączenie i wyłączenie sterowane załączeniem i wyłączeniem zestyku S z funkcją Reset.

Jeżeli zestyk sterujący S zostanie zamknięty podczas realizacji funkcji, to jej działanie zostanie wstrzymane. Po otwarciu zestyku S funkcja realizowana jest od nowa.

Funkcję Reset można wykorzystać na przykład do stworzenia oświetlenia ciągu pieszego za pomocą przekaźnika czasowego RPC-1MC-UNI, stosując funkcję Wu(R) - załączenie na nastawiony czas z funkcją Reset. Po włączeniu przekaźnika czasowego włączają się źródła światła. W przypadku gdy nie zostanie ponownie podany sygnał sterujący, źródła światła wyłączają się po ustawionym czasie.

Natomiast gdy istnieje potrzeba przedłużenia czasu włączenia oświetlenia sygnał podawany jest na wejście sterujące S. Otwarcie zestyku S powoduje odmierzenie czasu od nowa. Nie jest istotne, w którym momencie znajduje się odmierzany czas. Cykl jest resetowany i odmierzany od nowa. Przedłużanie cyklu działania w trakcie odmierzania czasu może następować wielokrotnie.

Nowoczesna konstrukcja

W konstrukcji przekaźników nowej linii a tym samym w wersji RPC-1MC-UNI zastosowano nowoczesne rozwiązania polegające na zastosowaniu uniwersalnej płytki elektronicznej. Elementem sterującym pracą przekaźników jest układ mikroprocesorowy zapewniający wysoką powtarzalności i dokładność. Cała elektronika jest zbudowana w oparciu o układy SMD i montowana automatycznie, co z kolei zapewnia wysoką jakość i powtarzalność oferowanych produktów.

Relpol
www.relpol.com.pl

Zobacz również