Hartu - elementy indukcyjne dla wymagających

| Automaticon 2019 Artykuły

Firma Hartu (dawniej Götz-Udo Hartmann) to istniejący na rynku od ponad 50 lat producent podzespołów indukcyjnych o najwyższej jakości. Wszystkie produkty są wytwarzane zgodnie z ISO 9001 we własnych zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Tunezji, Maroku i Chinach. Projektowanie i rozwój produktów zapewnia doświadczony zespół inżynierów w Niemczech.

Hartu - elementy indukcyjne dla wymagających

Hartu oferuje elementy indukcyjne do różnych zastosowań, od układów napędowych, poprzez energię odnawialną i sprzęt AGD, do systemów oświetleniowych. Firma ma własne materiały izolacyjne do rdzeni toroidalnych z certyfikatem UL. Komponenty indukcyjne, które firma opracowuje na indywidualne zamówienie, są precyzyjnie dostosowane do konkretnych wymagań technicznych i aplikacji.

Hartu zapewnia kompleksowe doradztwo techniczne i wsparcie projektowe. Jakość produkcji jest zapewniona częstymi kontrolami na każdym etapie oraz za pomocą certyfikowanego systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008 (2015). Firma baczną uwagę poświęca też ochronie środowiska i wybiera wyłącznie materiały zgodne z powszechnie stosowanymi normami środowiskowymi.

Hartu projektuje i wytwarza na bazie własnych wtryskarek karkasy z tworzyw sztucznych, co pozwala na wykonanie specjalistycznych wersji, np. dławików o uzwojeniach skompensowanych prądowo do filtrów z podwyższoną izolacją, cewek i transformatorów o silnie sprzężonych uzwojeniach lub elementów do obwodów trójfazowych. Firma projektuje i wytwarza własne formy wtryskowe do tych elementów.

Przegląd oferty

Produkowane elementy katalogowe wykorzystują w dużej części rdzenie ze spiekanych proszków żelaza o nazwie maniflux. Wyróżniają się one zmienną przenikalnością magnetyczną i łączą doskonałe właściwości tłumienne z wysoką indukcją nasycenia oraz niskim polem rozproszenia. Mają też małe straty.

W wyniku tego materiały maniflux idealnie nadają się do użycia w dławikach gromadzących energię i w aplikacjach tłumienia zakłóceń o częstotliwości 50 Hz, także w układach dużej mocy, powyżej 2 kW. Z tego materiału wytwarzane jest wiele kształtów: pierścieniowe, E, EF, cylindryczne, rurkowe, kubkowe, co zapewnia maksymalną elastyczność w projektowaniu dławików. Materiał pokrywany jest powłoką epoksydową o wysokiej wytrzymałości dielektrycznej.

W ofercie są też rdzenie ze spiekanych stopów żelaza, które mają jeszcze niższe straty mocy, nawet o 50% mniejsze w porównaniu do poprzednich.

Elementy katalogowe

Transformatory impulsowe Hartu mają zmniejszoną objętość i wagę oraz wysoką sprawność w porównaniu do konkurencyjnych elementów. Pozwalają na budowę efektywnych konwerterów zaporowych i rezonansowych o dużej gęstości mocy, pracujących w zmiennych warunkach środowiskowych i zapewniających przy małych wymiarach pracę w II klasie izolacji. Elementy te mają certyfikat bezpieczeństwa UL i są zgodne z DIN EN 60335-1.

Dławiki z rdzeniami ze spiekanych proszków żelaza są przeznaczone do pracy w aplikacjach, gdzie trzeba zapewnić jednocześnie dużą gęstość mocy i małe pole rozproszenia przy małych stratach. Zapewnia to materiał w postaci spiekanych drobin czystego metalu, które są elektrycznie odizolowane od siebie i tym samym straty z tytułu prądów wirowych są minimalne.

Dodatkowo indukcyjność takich elementów w małym stopniu zależy od wartości płynącego prądu. Z kolei duża indukcyjność nasycenia rdzenia z żelaza zapewnia małe wymiary.

Rdzenie ze sproszkowanego żelaza są też dobrym wyborem do budowy elementów filtrujących, bo ich przenikalność zwiększa się z natężeniem pola w.cz., dzięki czemu indukcyjność przy dużych natężeniach prądu jest większa niż przy małych. Dławiki z takim rdzeniem są efektywnymi tłumikami w filtrach sieciowych z elementami skompensowanymi prądowo, także w układach ograniczników prądu, tłumikach impulsów prądowych w tyrystorowych regulatorach mocy i podobnych aplikacjach.

Elementy te produkowane są na kształtkach toroidalnych i EF. Izolacja epoksydowa spełnia wymagania UL i jest produkowana w dwóch klasach: b - 130ºC i F - 155ºC. Wytrzymałość na wysokie napięcie to 1,5 kV.

APAR

Zobacz również