Poniedziałek, 11 marca 2019

Automaticon 2019. Przewodnik targowy

O Automaticonie trudno napisać coś nowego, jest to dojrzała impreza o ustabilizowanym potencjale, liście wystawców i znanej formule, do której wad i zalet wszyscy się już przyzwyczaili. Automaticon podtrzyma w tym roku swój wypracowany od lat charakter spotkania biznesowego i powinien być imprezą jak zawsze interesującą oraz wartą odwiedzin, nawet jeśli nie biznesowych, to w celu pogłębienia relacji w środowisku branżowym.

Automaticon 2019. Przewodnik targowy

Nawet po zamknięciu hali IV targi te są jak na warunki krajowe dużą imprezą i panuje na nich spory ruch. Na wystawie prezentuje się również większość kluczowych podmiotów w branży, przez co tytułowe wydarzenie od lat skutecznie przyciąga specjalistów. Dla wielu z nich są to główne targi branżowe, a dla automatyków na razie jedyne o tym zakresie i tej skali w Polsce.

W tym roku nie ma żadnych istotnych problemów organizacyjno-formalnych. Impreza jest pod koniec marca, a więc po feriach szkolnych, bilansach i remanentach oraz planach na nowy rok. Targi Hannover Messe są w dniach 1-5 kwietnia, a Targi Światło oraz czeski Amper odbywają się dwa tygodnie wcześniej. Niewielki konflikt terminów jest tylko z kieleckimi targami Control-Stom, które są zaplanowane na 26-28 marca.

Mapa z rozkładem stoisk wskazuje, że układ ekspozycji będzie praktycznie taki sam jak w ubiegłych latach, a większa część firm pojawi się w tych samych miejscach co rok wcześniej. Innymi słowy - nic stałych bywalców nie zaskoczy ani na plus, ani na minus. Jakieś zmiany oczywiście są, bo kilka firm zrezygnowało w tym roku z wystawiania się, ale na ich miejsce weszły inne, lecz to codzienność takich imprez nie zasługująca na miano newsa.

Rynek przemysłowy w Polsce szybko się rozwija, rośnie liczba firm aktywnych w tym obszarze. Powiększa się też liczba imprez wystawienniczych. Po stronie dużych imprez o szerokim profilu można wymienić młody stażem rynkowym Warsaw Industry Week, ale w ostatnich kilku latach pojawiło się lub wyraźnie rozwinęło także wiele mniejszych specjalistycznych wydarzeń, np. w zakresie oświetlenia (Światło), kolejnictwa (Trako), radiokomunikacji (RadioExpo), służb mundurowych (Europoltech, IFRE) oraz także elektroniki (TEC, EMC Business).

Procesom tym pomaga z pewnością wybudowanie nowych obiektów o rekordowym potencjale, jak Ptak Expo w Nadarzynie i wielu mniejszych. Nasilił się też trend bezpośredniego docierania do klientów poprzez organizowanie tematycznych szkoleń i seminariów.

Krajowe firmy coraz chętniej wystawiają się za granicą na prestiżowych imprezach w Monachium, Hanowerze lub Norymberdze, ale także na mniejszych targach w krajach niedaleko granic Polski. Gdyby rynek przemysłowy nie rósł w dobrym tempie, zapewne procesy te prowadziłby do przetasowań na scenie wystawienniczej, a tak w zakresie targów mamy stabilizację i równowagę.

Wszechobecny Internet spowodował, że dzisiaj na targi nie przychodzi się już po katalogi, materiały techniczne i ulotki. Kiedyś wielu uczestników targów wychodząc, dźwigało w każdym ręku wypakowaną papierami siatkę, dzisiaj taki widok to rzadkość.

Obecnie targi to przede wszystkim forum komunikacji branżowej na temat zjawisk, nowości, trendów oraz efektywny sposób umocnienia dwustronnych relacji z klientami. W tym zakresie największe możliwości dają niewielkie imprezy skupiające się na rozwijających się branżach, na przykład nowoczesne oświetlenie, ale Automaticon też pełni taką funkcję.

Branżowe firmy elektroniczne

 
Wybrani wystawcy targów Automaticon 2019

Firmy elektroniczne na Automaticonie to praktycznie wyłącznie stali bywalcy. Dużą część stanowią dostawcy aparatury, jak AM Technologies, Tespol i Rohde & Schwarz, a także Biall, Labimed, Merserwis oraz Merazet i Helmar. Dystrybucję reprezentują Farnell element14, Elfa Distrelec, TME i Maritex.

Dostawcy komponentów elektroniki i automatyki to: Apar, Eltron, HAR TING, Dacpol, Astat, Elmark Automatyka oraz CSI. Są też dostawcy sprzętu do produkcji i usług: AMB Technic, Essemtec, Renex i Kompania Elektroniczna. Podzespołami zajmują się też Artronic, Semicon, JM Elektronik, Hamamatsu. Stali bywalcy Automaticonu to Kradex Obudowy oraz MPL Group.

Patrząc z perspektywy lat, widać, że trochę brakuje na tej liście firm nowych. Można upatrywać dwóch powodów. Pierwszy to taki, że biznes elektroniczny jest mniej zasobny w gotówkę niż automatyka, nasze firmy z reguły są też mniejsze, ich skala działania bardziej ograniczona, a marże handlowe są niższe.

Firmy elektroniczne są też bardziej elastyczne i dynamicznie reagują na zmianę warunków rynkowych, zawsze obserwują swoją najbliższą konkurencję, a działania marketingowe są często narzędziem o zasięgu krótkoterminowym. Duża i kosztowna impreza targowa staje się często trudnym do udźwignięcia ciężarem w dłuższym czasie, stąd przez targi przewinęło się wielu wystawców związanych z branżą elektroniki, z których tylko nieliczne pojawiają się częściej.

Targi dla elektroników mają charakter utylitarny, obliczony na bardziej wymierne korzyści niż pokazanie swojego potencjału. Stąd też małe imprezy (w domyśle tanie i nieangażujące czasowo, cieszą się powodzeniem.

Jaki będzie jubileuszowy Automaticon?

Okrągły jubileusz ćwierćwiecza imprezy to z pewnością dobra okazja do podsumowania rozwoju targów na przestrzeni lat. Wielu ze stałych gości i wystawców Automaticonu pamiętać może jeszcze wystawę za czasów, gdy odbywała się ona w Centrum Targowym Mokotów przy ul. Bokserskiej. Od tego czasu wiele się zmieniło - w 2003 roku targi zostały przeniesione do Centrum Expo XXI, a kropką nad i było oddanie do użytku w 2010 roku trzeciej hali w obiekcie targowym przy Prądzyńskiego (numerowanej jako czwarta).

Od tego momentu skończyły się problemy z miejscem, co było bolączką wielu potencjalnych wystawców, a na targach co roku odwiedzać można typowo 300 ekspozycji. Niemniej ta nowa hala przez cały czas była uznawana za miejsce gorsze, takie, gdzie pojawia się mniej gości. Tam też trafiały firmy nowe, a więc takie, które raczej wolałby, aby ktoś je dostrzegł, a nie takie, których się szuka.

W 2017 roku w nowej hali widać było już sporo wolnego miejsca, a w zeszłym roku organizator zrezygnował z wynajmu tej części i postanowił skoncentrować imprezę w dwóch głównych budynkach. Był to krok w tył, jeśli chodzi o poszerzanie się Automaticonu, zarówno powierzchniowe, jak i tematyczne. W 2018 roku była to impreza ze specjalizacją wyraźnie zawężoną ku automatyce, a tegoroczna edycja będzie bardzo do niej podobna.

Pozytywną cechą Automaticonu są odwiedzający, którzy są liczni i nie brakuje wśród nich specjalistów. Jest to w kontraście z wieloma innymi imprezami organizowanymi w kraju, które o podobnej frekwencji mogą nierzadko tylko pomarzyć.

Z "Elektronikiem" na targi

Od ponad 10 lat poświęcamy targom Automaticon wiele miejsca i uwagi w "Elektroniku", podajemy podstawowe informacje o tej imprezie, w tym mapę rozłożenia ekspozycji, która ułatwia poruszanie się po ekspozycji. Prezentujemy także szerzej pokazujące się na imprezie firmy i ich oferty targowe.

Jak zwykle serdecznie zapraszamy na spotkanie z redakcją magazynów "Elektronik" i "APA". Nasze stoisko E-6 będzie ulokowane w holu zaraz przy wejściu, dzięki czemu każdy bez problemu będzie miał szansę się z nami spotkać.