Zasilacze Mean Well z opcją programowania - Seria ELG-C-D2

| Energetab 2016 Artykuły

W ofercie firmy Mean Well pojawiła się nowa seria zasilaczy do oświetlenia LED z rodziny ELG-C, które wyróżniają się dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz zapewniają zupełnie nowe możliwości takie jak m.in. opcja programowania.

Zasilacze Mean Well z opcją programowania - Seria ELG-C-D2

Zasilacze ELG-C występują w wersjach o mocy 75/100/150 W, pracują w szerokim zakresie napięć wejściowych od 100 do 305 VAC i 142-431 VDC, zaś prąd wyjściowy w zależności od modelu wynosi 350/500/700/1050/1400/1750/2100 mA. Modele ELG-C dostępne są w kilku wersjach: bez oznaczenia (IP67, brak regulacji), w wersji A - (IP65, regulacja prądu wyjściowego za pomocą wbudowanego potencjometru w zakresie 50-100% ), w wersja B - (IP67, regulacja prądu za pomocą dodatkowych przewodów z funkcją 3 w 1: 0-10 VDC, 10 V PWM, rezystor).

Nowością są tu natomiast modele w wersji D2 - wyposażone w dodatkową parę przewodów umożliwiających rekonfigurację paramterów pracy zasilacza.

Zasilacze programowalne ELG-C-D2

Rys. 1. Zasilacz ELG-C Mean Well

Po podłączaniu programatora SDP-001 i uruchomieniu oprogramowania konfiguracyjnego możliwa jest regulacja prądu wyjściowego w zakresie 10-100% wartości znamionowej zasilacza, co jest szczególnie przydatne w przypadku niestandardowych wartości prądu wymaganego przez dołączony moduł LED.

Kolejną dostępną funkcją jest kompensacja spadku wartości strumienia świetlnego diod LED w trakcie ich cyklu życia (Constant Light Output-CLO), która zapobiega widocznej dla użytkownika różnicy w jasności oświetlenia w miarę upływu czasu.

Oprogramowanie pozwala także na zdefiniowanie tzw. profili ściemniania, w których można dokonywać regulacji: poziomu oświetlenia, godziny załączenia oraz czasu trwania. Dodatkowo producent przewidział możliwość regulacji czasu przejścia między zadanymi poziomami oświetlenia (Fade Time) oraz opcję powiadamiania użytkownika o zbliżającym się upływie czasu życia diod LED (Lifetime). Zasilacze ELG-C-D2 z powodzeniem znajdują zastosowanie w aplikacjach oświetlenia drogowego czy biurowego.

Właściwości serii ELG-C

Zasilacze ELG-C charakteryzują się szerokim dopuszczalnym zakresem temperatury pracy od -40 do +70°C oraz szczelną, metalową obudową zgodną z IP67/IP65, dzięki czemu bez problemu mogą być użytkowane w warunkach zewnętrznych. Istotną kwestią jest również aktywna korekcja współczynnika mocy PFC, dzięki czemu przetwornice nie oddziałują w sposób znaczący na sieć zasilającą, wprowadzając do niej harmoniczne.

ELG-C wyposażone są w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe oraz temperaturowe, co jest gwarancją ich stabilnego i bezpiecznego działania. Jednostki te osiągają sprawność do 92%, co przekłada się jednocześnie na niewielkie straty cieplne.

Cechą charakterystyczną zasilaczy ELG-C jest odporność na przepięcia do 6 kV, dzięki czemu mogą być bez obaw montowane w obszarach silnie uprzemysłowionych (bliskość fabryk, elektrowni, dużych zakładów produkcyjnych) oraz wszędzie tam, gdzie instalacja i urządzenia są narażone bezpośrednio na przepięcia atmosferyczne oraz łączeniowe.

Modele ELG-C są zgodne ze światowymi standardami gwarantującymi bezpieczeństwo użytkowania m.in.: UL8750, EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN61000-4-2,3,4,5,6,8,11, EN61547 i są objęte są 5-letnią gwarancją producenta.

Robert Augustynowicz
Elmark Automatyka

www.meanwell.elmark.com.pl

Zobacz również