RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja

Rynek systemów zdalnej identyfikacji rozwija się ewolucyjnie od wielu lat i nie ma na nim przełomowych produktów lub technologii, które zmieniłyby istotnie ukształtowany przez lata stan. Dominują drobne usprawnienia po stronie zasięgu, technologii produkcji, w zabezpieczeniach, rozmiarach transponderów. Najważniejsza w RFID jest wartość dodana, czyli korzyść, jaka pojawia się z wdrożenia. Ona jest kołem zamachowym tego sektora i jest definiowana w największym stopniu przez oprogramowanie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Bluetooth Low Energy

Omawiając zagadnienia charakterystyczne dla rynku RFID/NFC, warto się przez chwilę zatrzymać nad Bluetooth Low Energy. Standard ten pozwala na stworzenie beaconów (radiolatarni) oraz na ich lokalizację przestrzenną, co wykorzystuje się w telefonach komórkowych i aplikacjach konsumenckich, a także w reklamie. Koncepcja ta przypomina co do zasady działanie RFID. Idea opiera się na umieszczeniu w określonym miejscu małego nadajnika zasilanego z baterii (beacona), który emituje swój identyfikator i przesyła do będących w jego zasięgu smartfonów. Beacon wykorzystuje się do informacji lub inicjacji interakcji w warunkach sklepu, muzeum, ośrodka zdrowia lub uczelni. Można go lokalizować i wykrywać w odległości kilkudziesięciu metrów, traktując jako brelok do kluczy pozwalający na ich znalezienie.

Koncepcja beaconów jest znana od lat, ale coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, gdyż obsługa taka jak wykrywanie i lokalizowanie została wbudowana do smartfonów. Ponieważ beacon przypomina koncepcyjnie i funkcjonalnie transponder aktywny, pracujący w paśmie 2,4 GHz, całość nabiera sensu w kontekście identyfikacji. Duży potencjał rynkowy takich produktów, wynikający z aplikacji konsumenckich, prowadzi do znacznego spadku cen i popularności tej technologii, niewykluczone, że z czasem stanie się to standardowym elementem zdalnej identyfikacji.

Wiedza na tematy zdalnej identyfikacji
 
Ocena wiedzy klientów na tematy związane ze zdalną identyfikacją oraz ich orientacja w aktualnej ofercie rynku, produktach, dostawcach po raz kolejny przekonuje, że tylko nieliczni kupują zaawansowane rozwiązania z tego obszaru i że kupującym brakuje wiedzy z tych zagadnień. Duża liczba standardów, rozwiązań własnościowych, pasm oraz kryjących się za nimi produktów z pewnością nie pomaga w budowaniu świadomości i tworzy przeciwwagę do tego, że trzecie pole na wykresie pokazuje, że chęć jest.

Zestawienie w tabeli

W tabeli 1 pokazano przegląd ofert krajowych dostawców produktów RFID/NFC. Poszczególne wiersze przybliżają szczegóły oferty w zakresie transponderów i czytników. W tabeli 2 podane zostały dane kontaktowe do wszystkich firm, które nadesłały wypełnione ankiety.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród krajowych dostawców podzespołów i systemów do RFID.

Spis treści
Powiązane treści
Etykiety RFID firmy Brady
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Produkcja elektroniki
Dystrybucja podzespołów elektronicznych
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Targi zagraniczne
ANGA COM - targi i konferencja branży łączności szerokopasmowej i mediów
Gospodarka
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów