Od oscylatorów kwarcowych po generatory MEMS. Przegląd źródeł częstotliwości taktowania urządzeń elektronicznych

Zegar taktujący to "serce" większości urządzeń elektronicznych. Generuje on przebieg o określonej częstotliwości, będący sygnałem odniesienia lub synchronizacji bloków urządzenia. Dokładność i stabilność zegara bezpośrednio przekłada się na jakość realizowanych zadań. Dlatego wybór źródła częstotliwości taktowania nie jest sprawą błahą, tym bardziej że możliwości jest wiele, od generatorów LRC i ceramicznych, przez rezonatory kwarcowe, w tym oscylatory z pętlą fazową i czujnikami temperatury, aż po generatory MEMS.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Rezonatory ceramiczne i SAW

Gdy wymagania odnośnie dokładności schodzą na dalszy plan, a najważniejsze stają się takie kwestie jak np. koszt, miejsce zajmowane na płytce, czy mechaniczna wytrzymałość alternatywą dla kwarcu stają się np. rezonatory ceramiczne. Często wykorzystuje się je m.in. jako zegary w mikrokontrolerach. Rezonatory tego typu budowane są na bazie ferroelektrycznego materiału ceramicznego, na wierzchu i spodzie którego umieszcza się dwie elektrody.

Rys. 16. Wybierając źródło częstotliwości do danej aplikacji warto kierować się jej wymaganiami

Alternatywą dla tradycyjnych rezonatorów kwarcowych są też oscylatory produkowane w technologii SAW (Surface Acoustic Wave) wykorzystującej propagację powierzchniowej fali akustycznej. Rezonatory tego typu składają się zazwyczaj z przetwornika palczastego (Inter Digital Transducer, IDT) oraz dwóch reflektorów, które odbijają falę akustyczną. W ten sposób powstaje między nimi fala stojąca (rys. 14). IDT oraz reflektory wytwarzane są w podłożu z kwarcu w procesie fotolitografii. Podobnie jak w przypadku "zwykłych" rezonatorów kwarcowych bardzo ważny jest kąt cięcia płytki. Całość umieszczana jest w ceramicznej obudowie.

Rezonatory SAW znajdują zastosowanie np. w urządzeniach do zdalnego sterowania. Ich zaletą w porównaniu np. do wcześniej omawianych oscylatorów kwarcowych i ceramicznych jest szerszy zakres częstotliwości, od 50 MHz do około 1 GHz. Pod względem odporności na wahania temperatury oraz początkowej dokładności parametry rezonatorów SAW plasują się między rezonatorami kwarcowymi, a oscylatorami LRC.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Technika
Optoelektronika
Technologia OLED - charakterystyka oraz przegląd zastosowań
Optoelektronika
Wyświetlacze OLED - nowe technologie
Elektromechanika
Czym jest antytampering i dlaczego warto go zrealizować
Komunikacja
Automatyka przemysłowa i budynkowa na dwóch przewodach
Optoelektronika
Wyświetlacze OLED w ofercie Unisystemu
Elektromechanika
Łączenie przewodów elektrycznych - przegląd dostępnych technologii zacisków
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów