Ethernet w układach elektronicznych, część 2. Mikrokontrolery i układy programowalne

| Technika

Oferta rynkowa producentów układów scalonych, modułów i innych rozwiązań komunikacyjnych zapewniających komunikację za pomocą Ethernetu jest bardzo szeroka i dołączenie urządzenia do sieci i Internetu nie stanowi już większego problemu. Dostępne są specjalizowane kontrolery, układy realizujące warstwę fizyczną, gotowe biblioteki, stosy TCP/IP oraz mikrokontrolery mające wbudowane kontrolery MAC czy nawet pełną obsługę warstwy sprzętowej.

Ethernet w układach elektronicznych, część 2. Mikrokontrolery i układy programowalne

Podsumowanie

Rozwój sieci i Internetu na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że Ethernet jest jednym z najważniejszych kanałów komunikacyjnych między komputerami, a ostatnimi czasy zyskuje także na znaczeniu w przypadku innych urządzeń elektronicznych. Szeroki wachlarz rozwiązań pozwalających zapewnić komunikację tą drogą we własnych projektach pozwala sądzić, że ekspansja sieci będzie postępowała dalej.

Na korzyść Ethernetu przemawia przede wszystkim infrastruktura, która jest bardzo mocno rozwinięta i często bez układania dodatkowej instalacji można przyłączyć własny układ do większego systemu. Nie bez znaczenia jest też dostępność stosów TCP/IP pozwalających zrealizować wymianę danych w sposób wygodny, bez potrzeby zagłębiania się w funkcjonowanie niższych warstw.

Nieodłączną cechą jest również pewność komunikacji, gdyż protokół TCP zawiera szereg mechanizmów gwarantujących poprawne dostarczanie danych wysyłanych do innego urządzenia. Duża liczba publikacji oraz przykładów pozwala dokładnie zapoznać się z funkcjonowaniem sieci także od strony praktycznej i ułatwia implementację Ethernetu we własnych produktach. W sytuacji, gdy koszt końcowego urządzenia nie jest krytyczny, można skorzystać z gotowych modułów, które funkcje sieciowe realizują samodzielnie, a konstruktorom udostępniają jedynie proste, znane interfejsy, takie jak RS232 czy SPI.

Jakub Borzdyński

Zobacz również