Jednokanałowe zasilacze napięcia stałego PWS2000 oraz PWS4000 firmy Tektronix

| Technika

Na pierwszy rzut oka zasilacz napięcia stałego wydaje się prostym urządzeniem. Jednakże w wielu przypadkach może stać się wyrafinowanym i funkcjonalnym przyrządem laboratoryjnym. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie stabilnego, precyzyjnego oraz czystego zasilania bez względu na charakter obciążenia oraz w przypadku, gdy w torze pomiarowym występują stany nieustalone. Tego typu wyzwaniom są w stanie sprostać dwie rodziny zasilaczy PWS2000 oraz PWS4000 firmy Tektronix.

Jednokanałowe zasilacze napięcia stałego PWS2000 oraz PWS4000 firmy Tektronix

Tabela. Jakość sygnału wyjściowego zasilaczy PWS2000/PWS4000

Urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim szerokim zakresem mocy dostarczanej do układu tj. od 90 do 192 W (w zależności od wybranego modelu) oraz napięciem wyjściowym, którego maksymalna wartość wynosi aż 72 V. Jakość dostarczanego sygnału określana jest poprzez dokładność oraz zawartość szumów i tętnień dla napięcia i prądu wyjściowego (tab. 1).

Jedną z najważniejszych zalet tych produktów jest możliwość wprowadzania dowolnych sekwencji napięć i prądów wyjściowych. To znaczy, że użytkownik może stworzyć swoją własną listę sygnałów o różnej amplitudzie prądu i napięcia, a następnie generować je z odpowiednią dla niego kolejnością. Funkcja ta daje możliwość zasymulowania wielu ciekawych zjawisk, jak np. chwilowy spadek napięcia toru zasilającego.

Firma Tektronix zadbała o to, aby użytkownik miał pewność, iż dostarczany za pomocą zasilaczy PWS2000 oraz PWS4000 sygnał wyjściowy charakteryzuje się wysoką stabilnością bez względu na zmiany obciążeniowe. Wysoki współczynnik stabilizacji oraz zabezpieczenia przed przekraczaniem maksymalnego napięcia pozwalają uniknąć tego, co najgorsze - uszkodzenia zasilanego układu.

Widoczne na wyświetlaczu nastawy dotyczące napięcia, prądu, rozdzielczości oraz trybu pracy (CV lub CC)

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wyboru dwóch trybów pracy tj. pracy w trybie stałego napięcia (CV) lub stałego prądu (CC). Niewątpliwie zaletą tych przyrządów jest wbudowany jasny fluorescencyjny wyświetlacz zapewniający doskonałą czytelność z odległości, pod kątem lub przy słabym oświetleniu. Odczyty i wprowadzane przez użytkownika limity są zawsze widoczne.

W porównaniu do niektórych rozwiązań nie trzeba zagłębiać się w menu przyrządu, aby sprawdzić jego nastawy. Do sterowania zasilacza PWS4000 można wykorzystać dowolne środowisko programistyczne, obsługujące dostępny w zasilaczu port urządzenia USB TMC.

Można także szybko i bez problemów uzyskać wyniki, posługując się specjalną wersja oprogramowania LabView Signal Express firmy National Instruments, przeznaczoną dla firmy Tektronix. Każdy zasilacz z serii PWS4000 jest dostarczany razem z bezpłatną kopią oprogramowania SignalExpress w wersji podstawowej, umożliwiającej obsługę przyrządu, pobieranie danych i ich analizę.

Opcjonalnie można zamówić wersję Professional Edition, zawierającą ponad 200 funkcji do zaawansowanego przetwarzania i analizy sygnałów, przemiatania parametrów, testów tolerancji i definiowanych przez użytkownika pomiarów krokowych.

Tespol
www.tespol.com.pl

Zobacz również