Rodzina przemysłowych złączy sprężynowych 8EDG-STD Degsona

| Technika

Terminal bloki to zwyczajowa nazwa popularnych złączy, płytka-kabel, które mają konstrukcję modułową i służą do podłączania sygnałów do układów elektronicznych (zasilanie, elementy wykonawcze, czujniki). Dawniej były to złącza o konstrukcji śrubowej, które można było spinać w długie listwy i o ograniczonym asortymencie do kilku najpopularniejszych rastrów i typów podłączenia przewodu.

Rodzina przemysłowych złączy sprężynowych 8EDG-STD Degsona

Duża popularność, jaką zyskały w ciągu ostatniej dekady terminal bloki spowodowała, że na rynku pojawiło się wiele odmian tych elementów, a wielu producentów wręcz wyspecjalizowało się w tym kierunku i elementy te stanową ważną pozycję w ich ofercie.

Terminal bloki są dzisiaj produkowane z klasycznym zaciskiem śrubowym, ale także z połączeniem sprężynowym, niewymagającym narzędzi do mocowania przewodu. Monolityczna konstrukcja lutowana do płytki występuje też w formie rozłącznej, pozwalającej jednym ruchem dokonać połączenia kilkunastu styków. Bogaty asortyment zawiera złącza proste i kątowe, do montażu THT i SMT, o różnych rastrach i liczbie pinów. Złącza takie zawierają wiele udogodnień, takich jak elementy prowadzące zabezpieczające przed złym połączeniem, oznaczniki, pola probiercze, blokady uniemożliwiające rozłączenie i wiele innych.

Oferta Degsona

Firma Degson to przykład producenta dalekowschodniego, który w ostatnich latach postawił na bycie silnym graczem na rynku złączy terminal block. Elementy te można uznać w tym przypadku za przejaw specjalizacji. Jedną z nowości w ofercie tego wytwórcy są wtykowe złącza sprężynowe rodziny 8EDG-STD, o rastrze 5,00 mm, zawierające od 2 do 24 pinów i umożliwiające połączenia typu przewód- przewód, przewód-płytka PCB. Złącza mogą być montowane zarówno na płytkach PCB (wkręty mocujące lub stopki montażowe), jak i na szynach DIN (element mocujący).

Z uwagi na solidną konstrukcję oraz wysoką odporność na drgania znajdują szerokie zastosowanie przemysłowe, w szczególności w produkcji wind i układach w automatyce przemysłowej. Ich znamionowe napięcie pracy wynosi 320 V, dopuszczalny prąd sięga 20 A, a zakres temperatur pracy od -40°C do +105°C. Złącza pozwalają na montaż przewodu o średnicy do 2,5 mm².

P.H. SEMICS sp. z o.o.
www.semics.pl

Zobacz również