Zostań liderem technologii Smart IoT. SAM D20 - podstawowa rodzina Cortex-M0+

| Technika

SAMD20 to oznaczenie podstawowej rodziny mikrokontrolerów firmy Atmel bazujących na rdzeniu Cortex-M0+, których powstanie można traktować jako efekt wielu lat doświadczeń zgromadzonych przez firmę w AVR oraz innych rodzinach z rdzeniem ARM. Mają one zaimplementowany, doskonale znany z rodziny AVR, system eventów, który umożliwia obsługę wybranych zdarzeń bez udziału rdzenia, zarówno w trybie aktywnym jak i w stanach uśpienia. Nowa rodzina charakteryzuje się także bardzo niskim poborem prądu - 70 µA/MHz w trybie aktywnym, tylko około 2 µA w stanie uśpienia z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM.

Zostań liderem technologii Smart IoT. SAM D20 - podstawowa rodzina Cortex-M0+

Wszystkie układy serii SAM D20 mają zaimplementowane maksymalnie sześć modułów SERCOM (Serial Communication Interface), z których każdy może być programowo skonfigurowany jako interfejs I²C, SPI lub UART. Daje to projektantowi dużą swobodę podczas doboru mikrokontrolera do aplikacji, gdyż nie trzeba sprawdzać specyfikacji wszystkich układów z rodziny szukając takiego, który ma określoną liczbę, np. UART-ów i SPI.

Wybrane parametry mikrokontrolerów z serii SAM D20

Moduł komunikacji szeregowej połączony jest z systemem eventów, co umożliwia działanie bez udziału CPU. Dodatkowo możliwość konfiguracji pozwala na zastosowanie jednego mikrokontrolera w kilku aplikacjach, w których wymagane są inne interfejsy komunikacyjne i wreszcie pomaga to podczas projektowania płytki PCB. W wielu przypadkach prowadzone ścieżki są krótsze, a więc mniej podatne na zakłócenia.

W mikrokontrolerach rodziny SAM D20 dostępnych jest kilka źródeł taktowania. Są wewnętrzne oscylatory 48 MHz (DFLL48M), 8 MHz (OSC8M), 32 kHz (OSCULP32K - low power), 32,768 kHz (OSC32K) oraz możliwe jest taktowanie w zakresie 400 kHz - 32 MHz (XOSC), 32,768 kHz (XOSC32K) za pomocą dołączonych rezonatorów. Każdy z nich może zostać użyty jako źródło taktowania do głównego zegara systemowego. Wybrane peryferia mogą pracować z różną szybkością, co pozwala zredukować zużycie energii przez aplikację.

W rodzinie SAMD20 zaimplementowano także blok obsługi przycisków pojemnościowych Qtouch. Umożliwia on budowę interfejsu użytkownika złożonego z przycisków, kółek oraz suwaków lub czujnika zbliżeniowego.

Zarządzanie energią

System Power Manager, pozwala wprowadzić mikrokontroler w jeden z dwóch stanów uśpienia. Pierwszy z nich o nazwie Standby Mode wspiera SleepWalking, który to umożliwia aktywowanie wybranych obwodów peryferyjnych na podstawie eventów, nawet wtedy, gdy ich zegar jest zatrzymany. Zaimplementowany Event System wspiera również pracę asynchroniczną pozwalającą na odbiór, wysłanie eventu nawet w trybie standby.

Projektowanie aplikacji ułatwia zestaw ewaluacyjny ATSAMD20-XPRO oraz oprogramowanie IDE Atmel Studio 6 oraz Atmel Sofware Framework (ASF).

Cykl edukacyjny "Lider Technologii Smart IoT" JM elektronik z Atmelem

Razem ze specjalistami Atmela i oficjalnego dystrybutora na Polskę - JM elektronik - możesz stać się ekspertem technologii inteligentnych tak obecnie poszukiwanych na rynku elektroniki. Z nami poznasz bogactwo układów opartych o rdzeń Cortex-M0+ oraz Cortex-M7, dedykowanymi pod rynek tzw. Internetu Rzeczy, czyli Internet Of Things (IoT).

Już teraz rozpocznij swoją podróż od artykułów poświęconych poszczególnym układom, które będziemy publikować zgodnie z harmonogramem. A następnie zgłoś się na webinaria i warsztaty praktyczne, na których "na żywo" będzie można poznać zastosowanie popularnych modułów.

Cykl "Lider Technologii Smart IoT" rozpoczynamy od szeregu publikacji:

  • podstawowa rodzina Cortex-M0+: SAMD20,
  • Cortex-M0+ z interfejsem USB: SAMD21,
  • Cortex-M0+ z małych obudowach: SAMD/10/11,
  • najbardziej energooszczędny Cortex-M0+ na rynku: SAML21,
  • 5V Cortex-M0+ z CAN : SAMC20/C21,
  • wybrane peryferia Cortex-M0+: komunikacja bezprzewodowa, przyciski pojemnościowe, LCD,
  • platforma Cortex-M7 - wprowadzenie,
  • wybrane peryferia Cortex-M7.

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych artykułów edukacyjnych oraz następujących po nich webinariów, zgłoś się do listy subskrypcyjnej cyklu na marketing@jm.pl z dopiskiem: Cykl edukacyjny "Lider Technologii Smart IoT" W magazynie JM elektronik czekają na Państwa próbki. O ofertę na pierwsze prototypy zapytaj: marketing@jm.pl

Zobacz również