Cree XLamp XP-L - przełomem technologicznym 2015 roku

| Technika

Rynek oświetlenia ledowego w ostatnich latach szybko się rozwija, co chwila bijąc kolejne rekordy w zakresie wydajności świetlnej emiterów, lepszej optyki i niższych kosztów realizacji systemów w każdym z sektorów takich jak oświetlenie sceniczne, błyskowe lub uliczne. Bezsprzecznie największym i najbardziej spektakularnym osiągnięciem jest coraz większa wydajność świetlna z jednostki mocy zasilającej, która w połączeniu z zaawansowaną optyką daje spektakularne możliwości rynkowe. Duża wydajność świetlna z pojedynczej diody daje też możliwość miniaturyzacji gotowego źródła światła, a także ułatwia konstrukcję reflektorów zdolnych do emisji wąskiej i silnej wiązki.

Cree XLamp XP-L - przełomem technologicznym 2015 roku

Fot. 1. XLamp XP-L w wersji HD (po lewej) i HI (po prawej)

Do takich aplikacji przeznaczona jest nowa seria diod LED firmy Cree XLamp XP-L, która w porównaniu do poprzedników dostarcza dwa razy więcej kandeli z jednej struktury w tym samym układzie optycznym. Dioda ta została wyprodukowana z wykorzystaniem nowego procesu technologicznego SC5 Technology Platform, w którym poprawiono nie tylko parametry związane z wydajnością świetlną, ale także czasem życia, możliwością pracy w podwyższonych temperaturach. Przykładowe aplikacje oświetleniowe wykorzystujące diody z tego procesu osiągają spektakularne parametry, np. światłość 350 tys. kandeli w 14-stopniowej wiązce lub 1,18 mln kandeli w 10-stopniowej, dla reflektorów.

Diody z rodziny XLamp XP-L są dostępne w dwóch wersjach: High Density (HD) and High Intensity (HI). HD ma wymiary 3,45×3,45×2,68 mm i soczewkę kopułkową pozwalającą na łatwą integrację wewnątrz opraw oświetleniowych. Z kolei wersja HI (3,3×3,3 mm) ma płaską konstrukcję, która wraz z optyką pozwala na maksymalizację światłości źródła.

Rys. 2. Charakterystyka termiczna dla różnych układów chłodzących

Nowe diody XLamp XP-L zasługują na uwagę, bo jest to przełomowy na rynku pierwszy produkt, który z wykorzystaniem pojedynczej struktury półprzewodnikowej osiąga światłość przekraczającą 100 tys. kandeli dla 10-watowego źródła o typowej dla systemów oświetleniowych średnicy 50 mm w wersji HI.

Emiter ten w wersji HD pozwala na daleko posuniętą miniaturyzację i zapewnia 185 lumenów z wata mocy zasilającej. Pierwsze oświetleniowe produkty rynkowe wykorzystujące te diody są mniej więcej dwukrotnie mniejsze przy takiej samej wydajności świetlnej.

Diody są charakteryzowane i binowane (selekcjonowane) dla prądu 1050 mA i temperatury 85°C. Dla tej wartości napięcie przewodzenia złącza wynosi 2,95 V. Rezystancja termiczna obudowy (złącze, stop lutowniczy do PCB) wynosi 2,2°C/W. Maksymalna moc zasilania wynosi aż 10 W (przy 3 A sterowaniu). W takich warunkach wersja HI oddaje 1095 lm.

Asortyment dostępnych diod obejmuje wersje różniące się współczynnikiem oddawania barw CRI (70, 80, 85 i 90) oraz temperaturą barwową: ciepłą, neutralną i zimną. Zakres temperatur wynosi od 2700 do 8300 K. Dla każdej kombinacji CRI i temperatury diody są dodatkowo selekcjonowane na trzy grupy wydajności świetlnej, co pozwala na tworzenie złożonych systemów o podobnych parametrach optycznych.

Arrow Electronics Poland
www.arroweurope.com

Zobacz również