Zbudowano najcieńsze i najbardziej energooszczędne diody LED
| Gospodarka ArtykułyWiększość nowoczesnych urządzeń elektronicznych wykorzystuje małe diody emitujące światło. Diody te bazują na półprzewodnikach wysyłających fotony dzięki ruchowi elektronów. Ponieważ współczesne urządzenia są coraz mniejsze i szybsze, wzrasta zapotrzebowanie na takie półprzewodniki, które są drobniejsze, silniejsze i bardziej energooszczędne. Naukowcy z University of Washington zbudowali najcieńsze jak dotąd LEDy, które mogą być stosowane jako źródła światła w elektronice - mają 3 atomy grubości!
Diody opracowane przez naukowców powstają z warstw materiału półprzewodnikowego zaliczanego do grupy materiałów dwuwymiarowych - diselenku wolframu. Warstwy te są uzyskiwane w sposób podobny jak przy wytwarzaniu płatków grafenowych. Większość elektroniki wykorzystuje diody trójwymiarowe - są one 10 do 20 razy grubsze od opracowywanych na uniwersytecie. Prototypowe elementy są 10 tys. razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa.
- Jesteśmy w stanie wykonać diody najcieńsze jak to tylko możliwe, grube na tylko trzy atomy, ale wytrzymałe mechanicznie. Tak cienkie i elastyczne diody są krytyczne dla przyszłych przenośnych i zintegrowanych urządzeń elektronicznych - powiedział Xiaodong Xu, jeden z naukowców University of Washington.
Według badaczy mikroskopijne diody LED mogłyby być wykorzystywane na znacznie większą skalę niż diody dobrze nam znane. - Obiecującym rozwiązaniem jest zastąpienie połączeń elektrycznych przez interkonekty optyczne, które utrzymują wysoką przepustowość, ale zużywają mniej energii. Nasza praca sprawia, że możliwe staje się wykonanie wysoce zintegrowanych i energooszczędnych urządzeń w obszarach, takich jak oświetlenie, komunikacja optyczna i nanoskalowe lasery - przekonywał Xiaodong Xu.
źródło: University of Washington