Nowa seria sterowników Unistream - US5 firmy Unitronics

| Technika

Unistream US5 to najnowsza seria sterowników o modułowej budowie, na którą składa się wszechstronny oraz potężny procesor, dotykowy oraz kolorowy panel HMI, a także wbudowany już moduł I/O. Dodatkowo sterownik można normalnie rozbudować w bardzo łatwy sposób o kolejne moduły komunikacyjne oraz I/O. W efekcie otrzymujemy kompaktowy sterownik ze zintegrowanym panelem HMI oraz wbudowanymi wejściami/wyjściami, które spełnią nawet największe wymagania klienta.

Nowa seria sterowników Unistream - US5 firmy Unitronics

Sterowniki można łączyć z urządzeniami innych producentów przez Ethernet, CANbus lub RS-232/485, używając protokołu Modbus, CANopen lub za pomocą własnej ramki. Dostęp można uzyskać z każdego miejsca o każdej porze, łącząc się bezpośrednio przez Ethernet lub USB, ewentualnie używając VNC w celu podłączenia do telefonu, tabletu lub PC.

Darmowe oprogramowanie UniLogic i wsparcie techniczne pozwala ograniczyć koszty, minimalne okablowanie oszczędza przestrzeń, a intuicyjne oprogramowanie przyspiesza proces tworzenia aplikacji nawet o 50%.

Sterowniki te mają 5-calowy, dotykowy i kolorowy panel HMI o wysokiej rozdzielczości. Tylna część obudowy wyposażona jest w szynę DIN, w którą można wpiąć dodatkowe moduły komunikacyjne. Każdy panel zawiera: slot microSD, port USB host typu A, port miniUSB typu B do programowania, port Ethernet RJ45 10/100 Mb/s oraz złącze zasilania 12/24 VDC. Procesor obsługuje do 2048 wbudowanych, lokalnych i zdalnych I/O. Jest wyposażony również w baterię do podtrzymania pamięci.

Dodatkowo seria ta ma następujące właściwości:

  • automatyczne strojenie regulatora PID do 48 niezależnych pętli,
  • dynamiczne wykresy, tabele danych, eksport danych do Excela,
  • obsługa MultiMaster/MultiSlave, RTC, biblioteka string, alarmy,
  • obsługa modemów w tym GPRS/ GSM, Web serwer,
  • stopień ochrony na szynie DIN (IP20, NEMA1), przy montażu panelowym (IP65/66, NEMA4X),
  • duża biblioteka obrazów o wysokiej rozdzielczości, setki ekranów użytkownika i obrazów na aplikacje, elementy wielowarstwowe, w tym format animowanych gifów.

Ponadto urządzenia są wyposażone w odtwarzacz plików MP3 a także w USB Flash Drive (aktualizacja aplikacji i oprogramowania). Mogą pracować w temperaturze od -20 do +55°C i mają dwuletnią gwarancję. Każdy model dzieli się na dwie wersje: standard (USx-B5-...) oraz PRO (USx-B10-...), gdzie wersja PRO, poza wszystkimi funkcjami wymienionymi wyżej (dla wersji standard) ma także wbudowany port Audio Jack, obsługę funkcji Web Server, Video +RTSP oraz klienta SQL.

Dzięki specjalnym do tej serii adapterom rozszerzających UAG-CX.... istnieje możliwość podłączenia dodatkowych 16 modułów do jednego sterownika. Dostępne są one z dwoma przewodami 125 lub 300 cm. Gdyby sytuacja wymagała rozbudowania o kolejne moduły to wystarczy podłączyć do sieci CANbus adapter EX-RC1, do którego można podłączyć do 8 kolejnych modułów znanych z serii Vision. W sieci CANbus może pracować jednocześnie do 60 adapterów EX-RC1.

Oprogramowanie UniLogic, tak jak cały software firmy Unitronics, jest bezpłatny i dostępny ze strony producenta (https://unitronicsplc.com/software-unilogic-for-programmable-controllers/). Jest to nowe, intuicyjne środowisko programistyczne dla konfiguracji oraz sterowania sprzętu i HMI, które skraca czas programowania o 50% poprzez przewidywanie intencji programisty.

UniLogic pozwala programiście budować własne biblioteki bloków funkcyjnych zdefiniowanych przez użytkownika, które mogą być importowane lub eksportowane do innych projektów. Przez oprogramowanie to można zaoszczędzić mnóstwo czasu poprzez automatyczne definicje I/O, system "przeciągnij i upuść" lub automatyczne tworzenie nowych linii. UniLogic posiada wbudowane rozległe grafiki, dzięki którym programista może budować nowe ekrany HMI, które mogą wyglądać, tak jakby wyszły spod pędzla znanego artysty.

Unistream obsługuje RS485, CANopen, UniCAN, ModbusRTU, Mod-busTCP oraz dowolną ramkę transmisyjną, dzięki zastosowaniu do 1 portu CANbus oraz do 2 portów RS232/RS485 (porty mają oznaczenie zaczynające się od UACCX-...). Platforma może również dostosowywać się do protokołów innych firm przez USB Host oraz łącza szeregowe, które mogą obsłużyć zewnętrzne urządzenia, takie jak modemy, drukarki, czytniki kodów kreskowych czy inne. Dodatkowo USB pozwala na pobieranie programu przez użytkownika (poprzez miniUSB).

Wreszcie, co jest wymagane w dzisiejszym świecie, Unistream może być zdalnie obsługiwana za pośrednictwem komputerów, tabletów czy nawet smartfonów poprzez VNC, zapewniając użytkownikowi dostarczenia pełnego rozwiązania, na jakie zasługuje.

Elmark Automatyka